Gelincik Kuşu Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Gelincik Kuşu Türleri ve Özellikleri

Gelincik Kuşu

Gelincik kuşu, halk arasında sıklıkla saka kuşu olarak bilinir. Bu kuş türü, ispinozgiller familyasına aittir ve evlerde ya da iş yerlerinde kafes kuşu olarak da beslenir. Küçük boyutu ve renkli tüyleri ile dikkat çeken gelincik kuşu, muhteşem ötüşü ile büyük beğeni toplar. Avrupa, Türkiye, İran, Orta Asya'nın batısı, Fas, Cezayir, İngiltere'nin güney kesimleri ve Rusya gibi geniş bir coğrafi alanda yayılım gösterir. Bu bölgelerin iklim koşulları ve coğrafi yapıları, gelincik kuşunun yaşam alanlarını oluşturur.

Gelincik Kuşunun Özellikleri

  • Boyut olarak oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Boyları genellikle yaklaşık 13 santimetre arasındadır.
  • İsmini ötüşü ve renklerinden dolayı almıştır.
  • Tüyleri kırmızı, sarı, kahverengi ve siyah renklerden oluşur. Gagalarının uç kısımları sivridir. Kuyrukları siyah renktedir ve üzerinde beyaz benekler bulunur. Gagasının bittiği yerden alnına kadar kırmızı tüyler bulunur. Sırtı kahverengidir ve kanatlarının altında sarı renkli şeritler vardır.
  • Yuvalarını ağaçların üstüne yaparlar. Yuva yapma konusunda oldukça uzman olan bu kuş türü, ağaçların küçük ve esnek dallarını birleştirerek üzerine yumurta bırakacağı alanı inşa eder.
  • Bu kuş türleri, yuvalarını ağaçların yanı sıra çalılık bölgelerde de yapar. Beslenme için en fazla deve dikeni tohumu tüketirler.
  • Sürü halinde yaşarlar ve yuvalarını ağaçlar ve çalılıkların en üst bölgesine yaparlar. Böylelikle yerden gelecek olan tehlikelere karşı hem yuvalarını hem de kendilerini korumuş olurlar.
  • Genellikle altı ile sekiz arası yumurtlarlar. Senede üç kere kuluçkaya yatan bu kuş türü, doğaya yaklaşık olarak on ile on beş arası sağlıklı kuş kazandırır.
  • Mevsimsel nedenlerden dolayı bulundukları yerlerden kısa bir süreliğine göç ederler. Geri döndüklerinde eski yuvalarına tekrar yuva yaparlar.

Gelincik Kuşu Türleri

Kömürcü Gelincik: Gelincik türleri arasında en büyük yapıya sahip olan türdür. Doğada en fazla görülen gelincik kuşu türleri arasındadır.

Ak Gerdan Gelincik: Çene altında bulunan beyaz nokta nedeniyle bu ismi alan türün kuyruk yanlarında da beyaz tüyler bulunur.

Kasım Gelinciği: En gösterişli türler arasındadır. Oldukça vahşi olan bu kuş türünü beslemek oldukça zordur. Kuyrukları uzundur, kafaları ise büyük bir yapıya sahiptir.

Keneset Gelincik: Kafa kısmının arka tarafında bulunan kırmızı renkten dolayı bu ismi almıştır.

Mart Gelinciği: Bu gelincik kuşu türü mart aylarında göç eder. Bu özelliğinden dolayı ismini almıştır. Ötüşü oldukça güzeldir.

Gelincik kuşu türleri, renkleri ve ötüşleri nedeniyle büyük ilgi çeker. Bu kuşlar çeşitli böcekler ve haşereler ile de beslenir. Bilinçsizce kafeslerde beslenen bu türlerin ölüm oranları oldukça yüksektir. Doğal yaşam ortamlarından ayrılan bu kuşların kafes içerisinde üremesi oldukça zordur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nihale

12 Temmuz 2024 Cuma

Gelincik kuşunu kafeste beslemek için ne gibi özel koşullar oluşturmam gerekiyor ve bu kuşların üremesini nasıl sağlayabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nihale,

Gelincik kuşunu kafeste beslemek için öncelikle geniş ve rahat bir kafes seçmelisiniz. Kafesin içine doğal dallar, oyuncaklar ve salınacaklar ekleyerek kuşun kendini rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kafesin temizliğine özen göstermek ve taze gıda ve su sağlamak da önemlidir.

Üreme sürecinde ise, kuşların eşleşmesi için uygun bir ortam sağlamalısınız. Bu, sessiz ve sakin bir ortam ve uygun yuvalık gibi faktörleri içerir. Kuşların stresten uzak olması ve doğru besinlerle desteklenmesi de üreme başarısını artıracaktır. Yeterli protein ve vitamin sağlayan yemler kullanmak da önemlidir.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olur, iyi şanslar!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gelincik Türleri Nelerdir?

Gelincik Türleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sansar Gelincik Türleri ve Özellikleri

Sansar Gelincik Türleri ve Özellikleri

Bebeklerde Gelincik Tedavisi

Bebeklerde Gelincik Tedavisi

Gelincik Özellikleri Nelerdir?

Gelincik Özellikleri Nelerdir?

Gözde Gelincik Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Gelincik Belirtileri ve Tedavisi

Kakım Türleri ve Özellikleri

Kakım Türleri ve Özellikleri

Güncel

Avrupa Vizonu Türleri ve Özellikleri

Avrupa Vizonu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sarı Karınlı Gelincik Özellikleri

Sarı Karınlı Gelincik Özellikleri

Güncel

Gelincik Alt Sınıflar Nelerdir?

Gelincik Alt Sınıflar Nelerdir?