Sarı Karınlı Gelincik Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarı Karınlı Gelincik Özellikleri

Sarı karınlı gelincik, genellikle Afrika bölgesinde görülen bu hayvan türüne Türkiye bölgesinde de rastlamak mümkündür. Oldukça küçük bir yapı özelliği bulunan bu gelincik bazı sürüngen hayvanları ve bazı kemirgenleri avlayarak beslenir. Mustelidae familyasına ait olan bu tür etçil bir memeli hayvandır. Boyları on santimetre ile yirmi santimetre arası değişiklik göstermektedir. Bulundukları bölgelere göre değişiklik gösteren bu memeli hayvanın yaşam süresi yaklaşık olarak on ile on beş sene arasındadır. Bu gelinciğin vücut yapısı uzun bir özelliktedir. Ayrıca ince ve nazik bir yapısı bulunmaktadır. Karın kısmında bulunan sarı ve geniş çizgiden dolayı sarı karınlı gelincik adı verilmiştir.

Sarı karınlı gelincik özellikleri nelerdir?
 • Bu gelincik türü fareleri, kuşları ve yılanları avlayarak beslenmektedir. Bunun yanı sıra kümes hayvanları ve tavşanlar ile beslendiği de bilinmektedir. Kendinden çok daha büyük boyutta olan hayvanları avlayabilme özelliğine sahip olan bu gelinciğin sivri ve keskin dişleri bulunmaktadır. Avlamış olduğu hayvana dişlerini geçirerek kısa süre içerisinde öldürür.
 • Sırt kısımları açık kahverengi bir özellik taşımaktadır. Göğüs kısmından başlayarak karın kısmına kadar sarı bir şerit uzanmaktadır. Gelincik ismini bu sarı şeritten dolayı almıştır.
 • Beslenme için en fazla tercih etmiş olduğu yiyecekler yumurta ve güvercindir. Güvercinlerin boynundan ısırır ve kanını emerek beslenir.
 • Yuvalarını taşların arasına ve toprağın altına yapmaktadır. Yuva yapmış olduğu bölgede veya yuvanın içerisinde kendine ait yiyecek depoları bulunmaktadır.
 • Avlamış olduğu hayvanları kendilerine ait depolara götürerek saklar.
 • Farelerin bir numaralı düşmanı olan bu gelincik fareleri avlayarak çoğalmalarını engellemektedir.
 • İnsanlara saldırmazlar. Fakat yuvalarının etrafına yaklaşıldığında veya yavrularına zarar verileceği hissine kapıldığında saldırabilirler.
 • Sarı karınlı gelincik zehirli bir hayvandır. Bu zehirler yetişkin bir insanı felç edecek kadar etkili bir yapıya sahiptir.
 • Ağaçlara tırmanabilen bu tür suda da rahatlıklar yüzebilir. Ağaçların üstüne yuva yapmış olan kuşları rahatlık ile avlayabilirler.
 • Bunun yanı sıra en fazla geceleri avlanırlar.
 • Nisan aylarında çiftleşen bu hayvanların altı hafta yavrulama süreleri bulunmaktadır. Bir seferde yedi ile dokuz arası yavru doğurabilirler.
 • Yavrular ilk doğduklarında tüysüz bir yapıdadırlar. Doğumdan iki hafta sonra tüyleri vücudunu kaplamaya başlar. Ancak sarı çizgisi kendini bir aydan sonra belli etmeye başlar. Üç aylıkken bu sarı çizgi kendini tam olarak belli eder.
 • En çok kışları soğuk ve yazları serin geçme özelliği taşıyanı bölgeleri severler.
 • Bu gelincik türünün en azılı düşmanı atmaca ve şahin türü yırtıcı kuşlardır. Yırtıcı hayvanların tehditi ile karşılaştıklarında hızlı bir şekilde yuvalarına ulaşmaya çalışırlar. Yuvalarına ulaşamayan gelinciklerin av olma ihtimali oldukça yüksektir.

Sarı Karınlı Gelincik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gelincik Çeşitleri Nelerdir?

Gelincik Çeşitleri Nelerdir?

Gelincik Dağı Diğer Rivayet

Gelincik Dağı Diğer Rivayet

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gelincik Balığı Pişirilmesi

Gelincik Balığı Pişirilmesi

Gelincik Böceği Ne Yer?

Gelincik Böceği Ne Yer?

Gelincik Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Gelincik Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Gelincik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gelincik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sansar Gelincik Türleri ve Özellikleri

Sansar Gelincik Türleri ve Özellikleri

Güncel

Gözde Gelincik Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Gelincik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Feret Fiziksel Özellikleri ve Beslenme

Feret Fiziksel Özellikleri ve Beslenme