gelincik.gen.tr https://www.gelincik.gen.tr Gelincik, Gelincik Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gelincik.gen.tr Mon, 10 Apr 2017 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Gelincik Duası https://www.gelincik.gen.tr/bebeklerde-gelincik-duasi.html Tue, 20 Nov 2018 04:46:13 +0000 Bebeklerde Gelincik Duası, Öncelikle 10 defa tövbe istiğfar edildikten sonra Peygamber Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 10 defa salat ve selam edilir. Daha sonra kişi eline kara saplı olan bir bıçak alarak bıçağın kesen tar Bebeklerde Gelincik Duası, Öncelikle 10 defa tövbe istiğfar edildikten sonra Peygamber Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 10 defa salat ve selam edilir. Daha sonra kişi eline kara saplı olan bir bıçak alarak bıçağın kesen tarafını ağrına doğru yaklaştırarak üzerine 3 defa Ayet-el Kürsü duasını okur. Daha sonra bebeğe nefes ettikten sonra bıçağın ucuyla ağrının olduğu yere doğru bir daire çizerek bıçağın ön yüzü ile ağrı olan yere ucunu değdirden sıvazlanır. Daha sonra tekrar bıçağın bir yüzü ağza doğru yaklaştırılarak bıçağın üzerine 3 defa Haşr Suresi okunur. Daha sonra hem bebeğin üzerine hemde bıçağın üzerine üflenilir. Daha sonra bebekte gelincik olan bölge bıcağın üzerine okunan dua yerini mesih edilir. Daha sonra tekrar bıcağın dua okunan yüzü ağza yaklaştırılarak bu defa 3 kere ihlas Suresi ve 3 defa Muavezeteyin Duası okunarak bebeğe nefes edildikten sonra bıçağın dua okunan tarafı ile bebekte bulunan gelincik ağrı olan bölge enine ve boyuna mesih edilir. 

Bebeklerde Gelincik Duası, Dördüncü kere kara saplı bıçak ağza doğru yaklaştırılarak Bakara Suresinin son ayeti, Fatiha Suresi ve Şifa ayatleri okunarak bebeğe nefes edilir ve bebekte bulunan gelincik üzerine bıçağın dua okunduğu yüzü mesih edilir. Okunan bu dualar Peygamber Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ehli beytine, dört halifeye ve Karani Hazretlerininde ruhuna hediye edilerek bu dualar niyeti ile 3 defa tekrar edilir.  Daha sonra şu dua 7 defa okunur;

"Hissetmiş olduğum, sığınmaya ve sakınmaya çalışmış olduğum her şeyin şerrinden Yüce Allah'a (Celle Celaluhu) ve O'nun kudretine sığınırım."
]]>
Sibirya Gelinciği https://www.gelincik.gen.tr/sibirya-gelincigi.html Tue, 20 Nov 2018 10:12:54 +0000 Sibirya Gelinciği, Sibirya bölgesinde yaşam alanı kuran yabani bir hayvandır. Genellikle dağ veya orman alanlarında yaşamını sürdürür. Tüy rengi beyaz ve gri arasında değişir. Küçük yapılıdır. Aç kaldığında asi davra Sibirya Gelinciği, Sibirya bölgesinde yaşam alanı kuran yabani bir hayvandır. Genellikle dağ veya orman alanlarında yaşamını sürdürür. Tüy rengi beyaz ve gri arasında değişir. Küçük yapılıdır. Aç kaldığında asi davranış sergiler. Beslenmeye yönelik kendilerine ait depolama alanları vardır. Pusuya düşürmüş olduğu hayvanları kendi depolarında saklarlar. Ve av esnasında zaman o hayvanlardan yararlanırlar. Sibirya gelinciği insanlara saldırmaları. Fakat bir kapana sıkıştırıldıklarında, zor durumda kaldıklarında saldırdıkları da görülmektedir. Sibirya gelinciği doğduğunda tüysüz yapıdadır. Yaşamının ikinci haftasında tüylenmeye başlarlar. Bu hayvan türünün kış aylarında tüyü beyaz renkte olmaktadır. Kibirli bir hayvan olarak da bilinmektedir. Çocuklarını ve eşini öldürenleri asla unutmaz. Bununla birlikte kaç kilometre olursa olsun onları bulur ve intikamını alır. 
 
Sibirya Gelinciği Evcil Hale Getirilebilir Mi

Bu hayvan genellikle dağlık alanlarda  bulunduğu için evcilleştirilemez. Çünkü yaşam doğal yaşam alanına alışmıştır. Tabiatla iç içe yaşayan Sibirya gelinciği olumsuz hava şartlarına da alışmışlardır. Eğer bu tür bir hayvanı evcilleştirmeye çalışırsanız kümes hayvanlarına zarar verme ihtimali çok yüksektir. Nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden biridir. Ayrıca Sibirya gelinciği çok aç gözlü bir hayvandır. Kilolu gelincikler tavşanlara iyi bir pusu kurmaktadır. Güvercin ve diğer kuşları parçalayarak kanlarını emer. Tarlalardaki birçok besin maddelerine de zarar vermektedir. Yılan ve tavşan gibi hayvanları avlar. Tavuk yumurtalarını çaldıkları için devamlı tahribata etken olup evcil nitelikte yetiştirilmesi uygun değildir. 
]]>
Gelincik Bitkisi https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-bitkisi.html Wed, 21 Nov 2018 08:04:42 +0000 Gelincik bitkisi, gelincik bitkisi Türkiye'nin yaklaşık tüm bölgelerinde yetişebilen gelincikgiller familyasından olan bir bitkidir. Dallarının ucunda çiçekleri bulunur. Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açarlar. Genel olarak Gelincik bitkisi, gelincik bitkisi Türkiye'nin yaklaşık tüm bölgelerinde yetişebilen gelincikgiller familyasından olan bir bitkidir. Dallarının ucunda çiçekleri bulunur. Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açarlar. Genel olarak çiçekleri kırmızı renkte olup, nadiren sarı veya turuncu renklerinede rastlamak mümkündür. Gelincik bitkisinin gövdeleri dik ve tüylüdür. Boyları 25 cm den 60 cm ye kadar ulaşabilmektedir. Dünya'da çok geniş bir yayılma alanına sahiptir. Bu bitkiyi buğday tarlalarında görmek oldukça kolay olur. Gelincik bitkisinin yaprakları maviye çalan yeşil tonundadır. Çiçek açma döneminde sabah saatleri geldiği zaman etrafa polen yayan bir bitkidir. Bu bitkinin ismi geleneksel olarak Türk gelinliklerinin kırmızı olmasından gelmektedir. Gelincik bitkisi bir yıllık bir bitki türüdür. Gelinotu, aşotu ve gelingülü gibi isimleriylede bilinmektedir. Kağıt üzerine serilerek kurutulurlar. Tadı itibariyle çok tatlı bir lezzeti olduğu söylenemez. Çay olarak hazırlanıp tüketilebilir. Aynı zamanda içilmesi zor olduğu durumlar için bitki içerisine başka karışımlar ekleyerek tüketilebilir.

Gelincik bitkisinin faydaları nelerdir
 • Boğaz kaşıntısı, gıcıklık ve öksürüğü gidermektedir.
 • Yara iyileştirmede ve yanık tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • İştah açmaya yarar.
 • Uykusuzluğu giderir ve vücudu rahatlatır.
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Deri hastalıklarını tedavi eder.
 • Bulgur ile pişirilip yendikten sonra kadınlarda süt yaptığı bilinmektedir.
 • Baş ağrısını tedavi eder.
 • Astım hastalarının tercih edebileceği bir içecek olarak tüketilebilir. Astım için oldukça etkili bir bitkidir. Göğüs bölgesini açar ve ferahlık verir.
 • Bunlarla birlikte gelincik bitkisinin kadınlarda rahim tutukluluğunu tedavi edici özelliği vardır.
Gelincik bitkisinin faydalarından nasıl yararlanılır

Bu bitkinin yapraklarından yaklaşık iki tatlı kaşığı kaynar su içine atılır. Ağzı kapatılarak 15 dkya kadar demlenmesi için bekletilir. Ardından tüketime hazırdır. Gelincik bitkisi yapraklarından hazırlanan bu karışım her gün tüketime uygundur.

Gelincik bitkisi bünyesinde neler bulunur
 • Haşhaş,
 • Şeker,
 • Potasyum nitrat,
 • Zamk,
 • Kodein,
 • Berberin ve
 • Az miktarda morfinde gelincik bitkisi içeriğinde yer almaktadır.
]]>
Sarı Karınlı Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/sari-karinli-gelincik.html Thu, 22 Nov 2018 07:44:40 +0000 Sarı karınlı gelincik, genellikle Afrika bölgesinde görülen bu hayvan türüne Türkiye bölgesinde de rastlamak mümkündür. Oldukça küçük bir yapı özelliği bulunan bu gelincik bazı sürüngen hayvanları ve bazı Sarı karınlı gelincik, genellikle Afrika bölgesinde görülen bu hayvan türüne Türkiye bölgesinde de rastlamak mümkündür. Oldukça küçük bir yapı özelliği bulunan bu gelincik bazı sürüngen hayvanları ve bazı kemirgenleri avlayarak beslenir. Mustelidae familyasına ait olan bu tür etçil bir memeli hayvandır.  Boyları on santimetre ile yirmi santimetre arası değişiklik göstermektedir. Bulundukları bölgelere göre değişiklik gösteren bu memeli hayvanın yaşam süresi yaklaşık olarak on ile on beş sene arasındadır. Bu gelinciğin vücut yapısı uzun bir özelliktedir. Ayrıca ince ve nazik bir yapısı bulunmaktadır. Karın kısmında bulunan sarı ve geniş çizgiden dolayı sarı karınlı gelincik adı verilmiştir.

Sarı karınlı gelincik özellikleri

 • Bu gelincik türü fareleri, kuşları ve yılanları avlayarak beslenmektedir. Bunun yanı sıra kümes hayvanları ve tavşanlar ile beslendiği de bilinmektedir. Kendinden çok daha büyük boyutta olan hayvanları avlayabilme özelliğine sahip olan bu gelinciğin sivri ve keskin dişleri bulunmaktadır. Avlamış olduğu hayvana dişlerini geçirerek kısa süre içerisinde öldürür. 
 • Sırt kısımları açık kahverengi bir özellik taşımaktadır. Göğüs kısmından başlayarak karın kısmına kadar sarı bir şerit uzanmaktadır. Gelincik ismini bu sarı şeritten dolayı almıştır. 
 • Beslenme için en fazla tercih etmiş olduğu yiyecekler yumurta ve güvercindir. Güvercinlerin boynundan ısırır ve kanını emerek beslenir. 
 • Yuvalarını taşların arasına ve toprağın altına yapmaktadır. Yuva yapmış olduğu bölgede veya yuvanın içerisinde kendine ait yiyecek depoları bulunmaktadır. 
 • Avlamış olduğu hayvanları kendilerine ait depolara götürerek saklar.
 • Farelerin bir numaralı düşmanı olan bu gelincik fareleri avlayarak çoğalmalarını engellemektedir. 
 • İnsanlara saldırmazlar. Fakat yuvalarının etrafına yaklaşıldığında veya yavrularına zarar verileceği hissine kapıldığında saldırabilirler. 
 • Sarı karınlı gelincik zehirli bir hayvandır. Bu zehirler yetişkin bir insanı felç edecek kadar etkili bir yapıya sahiptir. 
 • Ağaçlara tırmanabilen bu tür suda da rahatlıklar yüzebilir. Ağaçların üstüne yuva yapmış olan kuşları rahatlık ile avlayabilirler.
 • Bunun yanı sıra en fazla geceleri avlanırlar. 
 • Nisan aylarında çiftleşen bu hayvanların altı hafta yavrulama süreleri bulunmaktadır. Bir seferde yedi ile dokuz arası yavru doğurabilirler.
 • Yavrular ilk doğduklarında tüysüz bir yapıdadırlar. Doğumdan iki hafta sonra tüyleri vücudunu kaplamaya başlar. Ancak sarı çizgisi kendini bir aydan sonra belli etmeye başlar. Üç aylıkken bu sarı çizgi kendini tam olarak belli eder. 
 • En çok kışları soğuk ve yazları serin geçme özelliği taşıyanı bölgeleri severler. 
 • Bu gelincik türünün en azılı düşmanı atmaca ve şahin türü yırtıcı kuşlardır. Yırtıcı hayvanların tehditi ile karşılaştıklarında hızlı bir şekilde yuvalarına ulaşmaya çalışırlar. Yuvalarına ulaşamayan gelinciklerin av olma ihtimali oldukça yüksektir. 

]]>
Gelincik Tarlası https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-tarlasi.html Thu, 22 Nov 2018 21:53:04 +0000 Gelincik Tarlası; Gelincik tarlasına dünyanın bir çok bölümünde ve yerinde, ülkemizde de aynı şekilde bir çok yerde rastlamak mümkündür. Gelincik tarlası, çok eski yıllardan günümüze var olan bitkisel bir güzelliği Gelincik Tarlası; Gelincik tarlasına dünyanın bir çok bölümünde ve yerinde, ülkemizde de aynı şekilde bir çok yerde rastlamak mümkündür. Gelincik tarlası, çok eski yıllardan günümüze var olan bitkisel bir güzelliği oluşturur. Gelincik tarlasında bulunan çiçekleri özellikle; mayıs ile ağustos ayları arasında görebilmekteyiz. Özellikle; dağ eteklerinde bazen düzlük bir arazide, bazen de yokuş olan yerlerde gelincik tarlası bulunabilmektedir. 

Gelincik Tarlası Nasıl Görünür

Gelincik tarlasında farklı renklerde çiçeklerle karşılaşabiliriz. En çok kırmızı renkte çiçeklere sahip olan gelincik tarlalarını görürüz. İncecik bir dala, ince yapılı, narin çiçek yapraklarına sahip olan gelincik, görsel olarak çok güzel bir görünüşe sahip olmasına rağmen, koparıldığında çabuk solan bir bitkidir. Gelincik tarlasında çiçekler birbirlerinden belli mesafeler ile toprakta biterler. Bununla birlikte; gelincik çiçeğinin çiçekleri kısa ömürlüdür ve çabuk dökülür. Gelincik tarlasında çiçekler toplu halde bulunurlar. Gelincik tarlası; bahar aylarında özellikle anneler günününde kutlandığı bu günlerde yol kenarlarında, seyahat ederken karşımıza çıkar. Gelincik tarlasından toplanan çiçekler, güzel bir hediye seçimi olabilir. Olağan üstü güzelliği ile rüzgarda süzülen çiçekleri ile gelincik tarlası, adeta insanı büyüler. Gelincik tarlası; şiirlerin, kitapların konusu olmuştur. Ayrıca; bir çok ressama ilham veren görünüşü ile de resim ve tablolarda yerini almıştır. Dünyanın bir çok yerinde bulunan bu özel bitki adeta doğanın süsü, tacı gibidir. Doğal dengenin ve doğanın bu güzel oluşumlarının şahidi olmak, gelecek nesiller içinde, tabiatın korunması ile devam etmelidir. 
]]>
Gelincik Türleri https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-turleri.html Fri, 23 Nov 2018 17:40:29 +0000 Gelincik Türleri, Günümüzde az karşılaşılan hayvan türüdür. Genellikle Amerika yada Avrupa da çok görülen ve oldukça küçük şekilde olan bir hayvandır. Kendisi her ne kadar küçük olsada av konusunda büy
Gelincik Türleri, Günümüzde az karşılaşılan hayvan türüdür. Genellikle Amerika yada Avrupa da çok görülen ve oldukça küçük şekilde olan bir hayvandır. Kendisi her ne kadar küçük olsada av konusunda büyük hayvanları rahatlıkla avlayabilmektedir. Bunun yanı sıra günlük yaşantısında küçük hayvanlar ile hayatını devam ettirmektedir. Yani av meraklısı olan bu hayvan kendinden küçük olan sürüngenleri, tavukları, böcekleri avlamaktadır. Gelincik normalde 25 cm uzunluğunda olmaktadır ve en fazla 10 yıl yaşam süreleri bulunmaktadır. Gelincik normalde tek türde olmayıp farklı türleride bulunmaktadır. Genellikle kahverenginde ve kırmızı renginde görülmektedir. Bu hayvan çoğunlukla  kış için yada av bulamadığı zamanlar için mutlaka öncesinden yakaladığı canlıları saklamaktadır. Örneğin kuş, fare, tavuk, yılan v.b hayvanları boğazlarından öldürerek saklar ve hiçbir zaman aç kalmaz. Ancak gelinciklerin en sevdiği şey ise gece avlamaktır. Örneğin bir kümese göz koyduğunda o kümesi zaman zaman kontrol ederek tek tek tavukları avlamaktır. Ancak gelincik türleri arasından en sık karşılaşılanı ise kısa kuyruklu ve uzun kuyruklular olmaktadır.

Gelincik türleri hangileridir

Gelincik türleri arasından 4 tanesi oldukça iyi bilinmektedir. Bunlar ise şu şekildedir:
 • Kısa kuyruklu gelincikler: Tabiatta en korkutucu gelincikler arasında yerini almaktadır. Çiğ olan ete bayılır. Genellikle dış görünüşü sokulgan ve uysal olsada bir o kadarda yırtıcıdır. Ancak sahibine bir nevi düşkün bir hayvandır. Fakat dışarıda herhangi bir canlının kendisine yaklaşmasına ve ellemesine izin vermemektedir. Aksi halde canlı olan herşeye saldırabilir ve rahatlıkla yırtabilir.
 • Uzun kuyruklu gelincikler: Uzun kuyruklu adını gövdesinden sonra olan kuyruğundan dolayı almaktadır. Bu gelinciğin rengi diğerlerine göre farklı olup yazın kızıldan siyaha dönsede kışın beyaz rengine dönmektedir. Tropik olan iklimi sevmekte ve kafasında beyaz bir lekesi bulunmaktadır. Genellikle büyük hayvanların bulunduğu ortamları değilde küçük hayvanların bulunduğu ortamları daha çok tercih etmektedir. Ancak canı isterse avlayacağı hayvanın peşinden baya bi gitmektedir. Diğer gelincikler gibi yerin altında oldukça dar bir yuvası vardır. Kendisi 25 santim olan bu hayvanın bulunduğu dar yuva 35 cm olmaktadır. Genellikle haziran ayında çiftleşmeyi seçmektedirler.
 • Cüce gelincikler: Rastlanan gelincikler arasında en küçüğü olduğundan adına cüce denilmektedir. İki renkli olup altı beyaz üzeri ise kızıl olmaktadır. Bu gelincik avlanmak için pek bulunduğu ortamdan uzaklaşmamaktadır. Olduğu yerde sürekli dolaşmaktadır. Genellikle yeraltı farelerini oldukça sever ve bulunduğu ortamı temizledikten sonra farklı ortamlara taşınır. Avının azalması durumunda sürekli yer arayışı içindedir. Gelincik türleri arasında olan cüce gelincik çifleşme zamanını henüz belli etmeyip yılın her ayında doğum yapabilmektedir. Ancak en sık ilkbaharda doğum yapmayı tercih etmektedir.
 • Kolinski gelincikler: Genellikle en büyük gelincikler arasında yerini almaktadır. Rengi ise diğerlerine göre oldukça farklı şekildedir. Diğer gelincikler kızıl, kahverengi, siyah ve beyaz olarak görülse de bu gelincik sarı renkte olmaktadır. Kendisi gibi büyük avları seven bu gelincik yuvasından oldukça uzaklaşabilmektedir.
]]>
Kara Çizgili Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/kara-cizgili-gelincik.html Sat, 24 Nov 2018 13:35:24 +0000 Kara çizgili gelincik, genellikle Avrupa bölgesinde görülen bu hayvan türüne Amerika bölgesinde de rastlamak mümkündür. Oldukça küçük bir yapı özelliği bulunan bu gelincik bazı sürüngen hayvanları ve bazı kemirgenler Kara çizgili gelincik, genellikle Avrupa bölgesinde görülen bu hayvan türüne Amerika bölgesinde de rastlamak mümkündür. Oldukça küçük bir yapı özelliği bulunan bu gelincik bazı sürüngen hayvanları ve bazı kemirgenleri avlayarak beslenir. Mustelidae familyasına ait olan bu tür etçil bir memeli hayvandır. Boyları 15-25 santimetre arası değişiklik göstermektedir. Bulundukları bölgelere göre değişiklik gösteren bu memeli hayvanın yaşam süresi yaklaşık olarak on ile on beş sene arasındadır. Bu gelinciğin vücut yapısı uzun bir özelliktedir. Ayrıca ince ve nazik bir yapısı bulunmaktadır. Karın kısmında bulunan siyah çizgi nedeni ile bu hayvana kara çizgili gelincik adı verilmiştir.

Kara çizgili gelincik özellikleri
 • Bu gelincik türü fareleri, kuşları ve yılanları avlayarak beslenmektedir. Bunun yanı sıra kümes hayvanları ve tavşanlar ile beslendiği de bilinmektedir. 
 • Kendinden çok daha büyük boyutta olan hayvanları avlayabilme özelliğine sahip olan bu gelinciğin sivri ve keskin dişleri bulunmaktadır. Avlamış olduğu hayvana dişlerini geçirerek kısa süre içerisinde öldürür. 
 • Sırt kısımları kahverengi bir özellik taşımaktadır. Göğüs kısmından başlayarak karın kısmına kadar siyah bir şerit uzanmaktadır. Gelincik ismini bu siyah şeritten dolayı almıştır. 
 • Beslenme için en fazla tercih etmiş olduğu yiyecekler yumurta ve güvercindir. Güvercinlerin boynundan ısırır ve kanını emerek beslenir. 
 • Yuvalarını taşların arasına ve toprağın altına yapmaktadır. Yuva yapmış olduğu bölgede veya yuvanın içerisinde kendine ait yiyecek depoları bulunmaktadır. 
 • Avlamış olduğu hayvanları kendilerine ait depolara götürerek saklar.
 • Farelerin bir numaralı düşmanı olan bu gelincik fareleri avlayarak çoğalmalarını engellemektedir. 
 • İnsanlara saldırmazlar. Fakat yuvalarının etrafına yaklaşıldığında veya yavrularına zarar verileceği hissine kapıldığında saldırabilirler. 
 • Kara çizgili gelincik zehirsiz bir hayvandır. Fakat gelincik türleri arasında zehirli olanları da bulunmaktadır. Bu zehirler yetişkin bir insanı felç edecek kadar etkili bir yapıya sahiptir. 
 • Ağaçlara tırmanabilen bu tür suda da rahatlıklar yüzebilir. Ağaçların üstüne yuva yapmış olan kuşları rahatlıkla avlayabilirler.
 • Bunun yanı sıra en fazla geceleri avlanırlar. 
 • Nisan aylarında çiftleşen bu hayvanların altı hafta yavrulama süreleri bulunmaktadır. Bir seferde yedi ile dokuz arası yavru doğurabilirler.
 • Yavrular ilk doğduklarında tüysüz bir yapıdadırlar. Doğumdan iki hafta sonra tüyleri vücudunu kaplamaya başlar. Ancak kara çizgisi kendini bir aydan sonra belli etmeye başlar. Üç aylıkken bu çizgi kendini tam olarak belli eder. 
 • En çok kışları soğuk ve yazları serin geçme özelliği taşıyanı bölgeleri severler. 
 • Bu gelincik türünün en azılı düşmanı atmaca ve şahin türü yırtıcı kuşlardır. Yırtıcı hayvanların tehdidiyle karşılaştıklarında hızlı bir şekilde yuvalarına ulaşmaya çalışırlar. Yuvalarına ulaşamayan gelinciklerin av olma ihtimali oldukça yüksektir. 
 • Çok hızlı hareket edebilme özelliği bulunan bu hayvanlar atik ve dirençli bir yapıya sahiptir. 
 • Oldukça meraklı bir hayvan olan gelincik etrafında görmüş olduğu bütün deliklere kafasını sokarak yiyecek arar.
 • Kış aylarında derilerini değiştiren bu gelincik türünün en ufak deliklere dahi girdiği bilinmektedir. 
Bazı bölgelerde kara çizgili gelincik insanların büyük sorunlar çıkarmaktadır. Özellikle kümes yetiştiricilerinin korkulu rüyası olan bu gelincik kümese girdiği taktirde bütün kümes hayvanlarının boğazında ısırarak kanını emer. Yiyebildiğini kadar yiyen gelincik taşıyacağı kadarını deposuna götürüp geri kalanı bırakır. Kümes hayvancılığı yapan kişilerin bu hayvandan kurtulması için yapabileceği en iyi işlem kümesin bulunduğu bölgenini etrafına köpek koymaktadır. Köpeklerden korkan gelincikleri kümesin etrafına yaklaşamazlar. Bazı yetiştiriciler de etrafa zehirli et koyarak bu hayvanları öldürmeye çalış]]> Gelincik Ağacı https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-agaci.html Sat, 24 Nov 2018 20:17:39 +0000 Gelincik ağacı: Batı Asya ve Güney Avrupa'da yetişen gelincik ağacı ülkemizde ise Kuzey Anadolu, Akdeniz, Marmara, Ege ve Karadeniz kıyılarında yetiştirilir. Pembemsi renkte olan hoş görüntülü çiçekler açan bu ağaç aynı Gelincik ağacı: Batı Asya ve Güney Avrupa'da yetişen gelincik ağacı ülkemizde ise Kuzey Anadolu, Akdeniz, Marmara, Ege ve Karadeniz kıyılarında yetiştirilir. Pembemsi renkte olan hoş görüntülü çiçekler açan bu ağaç aynı zamanda erguvan ağacı olarak da bilinen bir peyzaj bitkisidir. Gelincik ağacı yapraklanmadan önce çiçeklenen ağaç türleri arasındadır ve söğüt ağacı familyasından gelir. 

Gelincik ağacı özellikleri, 

Ülkemizde bir takım bölgelerde gelin ağacı ve aşk ağacı olarak da adlandırılan bu ağaç türü don tehlikelerine karşı biraz hassastır ve soğuk iklim olan bölgelerde bakımı biraz zor olur. Gelincik ağacı kireçli kuru ve ağır topraklarda daha iyi yetişir. Özellikle de güneye bakan yamaç kısımlarında ve Akdeniz iklimine sahip olan bölgelerde gelişimi daha güzel olur. Gelincik ağacının tohumları oldukça sert yapıya sahiptir. Tohumlarının boyu 5-8 cm olmakla beraber kalınlığı 2-3 cm arasında değişebilir. Hoş görünüşü sayesinde oldukça dikkat çeken bu ağaç türünün kış mevsiminde bakım yapmak için budaması yapılabilir. Ortalama 8-10 metreye kadar uzayabilen gelincik ağacı ilk zamanlarda hızlı bir şekilde uzarken belirli bir zamandan sonra büyüme hızı yavaşlar. Kök kısmı sıkışık olduğu durumlarda gelişmesi biraz zaman alır. Yayvan kök yapısına sahip olan gelincik ağacının meyveleri 2-5 cm genişliğinde olmakla beraber fasulyeyi andıran bir şekle sahiptir. Kahve rengi renkte olan tohumların üzerinde uzun ve dar kanatlar yer alır. Oldukça fazla tohumu olan bu ağacın meyveleri ise sonbahar mevsiminde olgunlaşır ve kış mevsimine kadar ağacın üzerinde kalabilir. Yapraklarının şekli böbrek biçimindedir. Yeşil renge sahip olan yaprakların uzunluğu ortalama 9 cm dir. Üst tarafı yeşil, alt tarafı ise hafif maviye çalan yeşil renkte olan tüysüz yapraklarının dip kısımları girintilidir. Üretimi çelik ve tohum şeklinde yapılan gelincik ağacı üretimi için temmuz ağustos ayları en uygun zamandır. İlkbahar mevsiminde don olayı olmayan bölgelerde ise sülfürik asit ile suda şişirilerek bu mevsimde ekimi yapılabilir. 

Gelincik ağacının kullanım alanları, 

Gelincik ağacının dalları, kökleri ve yaprakları birçok alanda kullanılmakla beraber aynı zamanda dekoratif amaçla da kullanılabilir. Odunu oldukça sert yapıda ve ağır olan bu ağacın yapraklarında tanen bulunur ve bu özelliği sayesinde özellikle de tıp alanında kullanılmaktadır. Gelincik ağacının meyveleri çikolata yapımında kullanılırken yaprakları ise, çay olarak demlendiği zaman hazımsızlık problemine oldukça iyi gelmekle beraber ateş düşürücü ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Aynı zamanda romatizma ağrılarını üzerinde oldukça olumlu etkileri olan gelincik ağacı yaprakları içerisinde zehirli bileşikler bulunmadığı için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
Erguvan ağacı Toprak isteği güneye bakan yamaçlarında Kireçli kuru ağır balçık topraklarda oldukça iyi yetişen ağaç Özellikle de Akdeniz iklimine sahip olan bölgelerde daha verimli olarak yetişir.
]]>
Gelincik Kuşu https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-kusu.html Sun, 25 Nov 2018 02:37:31 +0000 Gelincik kuşu genellikle saka kuşu olarak bilinmektedir. Bu kuş türü ispinozgillere ait bir kuştur. Evlerde ve iş yerlerinde de kafes kuşu olarak beslenilir. Küçük boylu ve renkli bir özelliğe sahip olan bu kuş muhteşem ses Gelincik kuşu genellikle saka kuşu olarak bilinmektedir. Bu kuş türü ispinozgillere ait bir kuştur. Evlerde ve iş yerlerinde de kafes kuşu olarak beslenilir. Küçük boylu ve renkli bir özelliğe sahip olan bu kuş muhteşem sesi ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Genellikle Avrupa, Türkiye, İran, Orta Asya ve batısı, Fas, Cezayir, İngiltere ve İngiltere'nin güney kesimleri ile Rusya bölgelerinde görülmektedirler. Bu bölgelerin hava koşulları ve coğrafi şekilleri gelincik kuşu türünün yaşam alanlarını içerisinde barındırmaktadır. 

Gelincik kuşu özellikleri
 • Boy özellikleri bakımında oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Yaklaşık olarak  boyları on üç santimetre arasındadır. 
 • İsmini ötüşü ve renklerinden dolayı almıştır. 
 • Tüyleri kırmızı, sarı, kahverengi ve siyah renklerden oluşmaktadır. Gagalarının uç kısımları sivridir. Kuyruk renkleri siyahtır. Kuyruklarının üzerinde beyaz benekler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra gagasının bittiği yerden alnına kadar kırmızı tüyler bulunmaktadır. Sırtı kahverengi bir renk özelliği taşır. Kanatlarının altında şerit  halinde sarı renk bulunmaktadır. 
 • Yuvalarını ağaçların üstüne yaparlar. Yuva yapma konusunda oldukça uzman olan bu kuş türü ağaçların küçük ve esnek dallarını birleştirerek üzerine yumurta yapacağı alanı inşa ederler. 
 • Bu kuş türleri yuvalarını ağaçların yanı sıra çalılık bölgelerde de yapmaktadır. Beslenme için en fazla deve dikeni tohumu tüketir. 
 • Sürü halinde yaşarlar ve yuvalarını ağaçları ve çalılıkların en üst bölgesine yaparlar. Böylelikle yerden gelecek olan tehlikelere karşı hem yuvasını hem de kendisini korumuş olur. 
 • Genellikle altı ile sekiz arası yumurtlarlar. Senede üç kere kuluçkaya yatan bu kuş türü doğaya yaklaşık olarak on ile on beş arası sağlıklı kuş kazandırırlar. 
 • Mevsimsel nedenlerden dolayı bulundukları yerlerden kısa bir süreliğine göç ederler. Geri döndüklerinde eski yuvalarına tekrardan yuva yaparlar. 
Gelincik kuşu türleri

Kömürcü gelincik: Gelincik türleri arasında en büyük yapıya sahip olan türdür. Doğada en fazla görülen gelincik kuşu türleri arasındadır. 

Ak gerdan gelincik: Çene altında bulunan beyaz nokta nediyle bu ismi alan türün kuyruk yanlarında da beyaz tüyler bulunmaktadır.

Kasım gelinciği: En gösterişli türler arasındadır. Oldukça vahşi olan bu kuş türünü beslemek oldukça zordur. Kuyrukları uzundur, kafaları ise büyük bir yapıya sahiptir. 

Keneset gelincik: Kafa kısmının arka tarafından bulunan kırmızı renkten dolayı bu ismi almıştır. 

Mart gelinciği: Bu gelincik kuşu türü mart aylarında göç etmektedir. Bu özelliğinde dolayı ismini almıştır. Ötüşü oldukça güzeldir.

Bu kuş türleri oldukça büyük ilgi çekmektedir. Rengi ve ötüşünden dolayı ilgiyi üstüne çeken saka kuşu çeşitli böcek ve haşereler ile de beslenmektedir. Bilinçsiz olarak kafeslerde beslenilen bu türlerin ölüm oranları oldukça yüksektir. Doğal yaşam ortamlarından ayrılan bu kuşların kafes içerisinde üremesi oldukça zordur.
]]> Avrupa Vizonu https://www.gelincik.gen.tr/avrupa-vizonu.html Sun, 25 Nov 2018 18:10:23 +0000 Avrupa vizonu; Vahşi bir hayvan türüdür. Vizonlar kışı uzun geçen, soğuk olan yerlerde ve nehir ve göl kenarlarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Vizonlar genelde Avrupa'da, Asya'da ve Amerika'da yaşamlarını sürdürmekte v Avrupa vizonu; Vahşi bir hayvan türüdür. Vizonlar kışı uzun geçen, soğuk olan yerlerde ve nehir ve göl kenarlarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Vizonlar genelde Avrupa'da, Asya'da ve Amerika'da yaşamlarını sürdürmekte ve orada bulunmaktadırlar. Avrupa vizonu yaşamlarını vahşi bir şekilde sürdürmektedirler. Vizon sansar adlı hayvanın görünüşünü andıran bir hayvan türü olarak bilinmektedir. Ön ayakları arka ayaklarından kısa olacak şekilde bir yapısı vardır. Vücudunun toplam uzunluğu 50 santimetre ve civarlarındadır. Bu 50 santimetrenin 13 veya 14 santimetresi kuyruğu oluşturmaktadır. Kulakları çok fazla kürklü ve kürke gömülmüş bir şekildedir. Vizonların çenesinde beyaz bir leke bulunmaktadır. Avrupa vizonunda bu leke dudağa ve ağza kadar yayıldığı görülmüştür. Vizon ayrıca çok iyi bir yüzücüdür.

Avrupa vizonunun özellikleri
 • Avrupa vizonu vahşi bir yaşam sürmekle beraber kışı uzun geçen ve soğuk olan yerlerde yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Vizon sansar görünüşünü andıran bir hayvandır. 
 • Ön ayakları arka ayaklarından kısa bir yapıya sahiptir.
 • Kulakları oldukça tüylü ve kürke gömülü bir şekilde durmaktadır.
 • Vücudunun toplam uzunluğu 50 cm'dir. 13-14 cm vizonun kuyruğu oluşturmaktadır.
 • Her tür vizonun çenesinde beyaz bir leke bulunur. Fakat Avrupa vizonunda bu leke dudağa ve ağza yayılmıştır.
 • Vizonlar çok iyi birer yüzücüdürler.
 • Vizonlar kestane kahverengisi gibi bir renge sahiptirler.
 • Vizonların en fazla yaşam süresi 12 yıl kadardır.
]]>
Gelincik Hastalığı https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-hastaligi.html Mon, 26 Nov 2018 09:07:04 +0000 Gelincik Hastalığı, Tıp dilinde elefantiasis olarak adlandırılmaktadır. Bir başka şekilde de fil hastalığı olarak da anılmaktadır. Gelincik hastalığı bacakların şişmesi ve genişlemesi yolu ile meydana gelmektedir. Gelinci Gelincik Hastalığı, Tıp dilinde elefantiasis olarak adlandırılmaktadır. Bir başka şekilde de fil hastalığı olarak da anılmaktadır. Gelincik hastalığı bacakların şişmesi ve genişlemesi yolu ile meydana gelmektedir. Gelincik hastalığının en büyük nedeni lenf kanallarının iltihap geçirerek şişmeye maruz kalmasıdır. Bu hastalığa sık olarak tropikal iklimin etkili olduğu bölgelerde rastlanmaktadır. Lenflerde ödem toplanmaktadır. Enfeksiyonlar ve damar zedelenmeleri gelincik hastalığının en bilindik olan sebepleridir. Bu hastalığın tedavisi ömür boyu sürebilmektedir aksi takdirde iyileşmiş olan ödem tekrar ortaya çıkabilir. Lenf sıvısı vücutta artarak vücut içerisinde dolaşıma katılmak yerine deri altında ve doku aralıklarında yayılma göstererek bacaklarda, kollarda, kasıklarda ve yüz bölgesinde anormal şişmelere neden olmaktadır. Bancroft kurdu lenf yollarını kapatarak tıkanmasına neden olmaktadır. Türkiye'de tropikal iklime Antalya'nın Akdeniz iklimi yakın olduğundan gelincik hastalığına en çok oralarda rastlanır.

Gelincik hastalığı belirtileri
 • Vücudun herhangi bir bölümünde şişliklerin meydana gelmesi
 • Dolaşım sistemi bozuklukları
 • Hareket ederken kısıtlanma
 • Beslenme bozuklukları
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Şiddetli ağrılar
Gelincik hastalığı tedavisi 

Parazitler vücut içerisinde yer edinerek enfeksiyon meydana getirirler. Dietilkarbamezepin ilacı gelincik hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan en etkili ilaçtır. Hastalığın teşhis edilmesinde uzmanların kan testi yaparken mikrofilaria biçimindeki parazitleri saptaması yeterli olmaktadır. Hastalığın insanlara bulaşma yollarından birisi de sivrisinektir. Sivri sinekler larvaları taşıyarak vücuda yerleştirirler. Larvaları taşıyan sinekler yayılmamalı ve üremelerine engel olunmalıdır. Ayak ve meme bölgesinde yerleşen parazitlerin neden olduğu lenf tıkanıkları cerrahi müdahale ile çözülmeye çalışılır iken diğer bölgelerde gerçekleşen lenf tıkanıkları için anti parazit ilaçları kullanılmaktadır. Gelincik hastalığına evde doğal çözüm yöntemi olarak peynir suyu içmek önerilmektedir. 
]]>
Gelincik Çiçeği https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-cicegi.html Mon, 26 Nov 2018 16:16:25 +0000 Gelincik Çiçeği; gelincikgiller familyasına ait bir bitkidir. Gelincik doğada yer alan en narin çiçek türlerinden birisidir. Gelincik çiçeğine Türkiye'de genel olarak Adana, Antalya, Amasya, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Gaziantep, İ Gelincik Çiçeği; gelincikgiller familyasına ait bir bitkidir. Gelincik doğada yer alan en narin çiçek türlerinden birisidir. Gelincik çiçeğine Türkiye'de genel olarak Adana, Antalya, Amasya, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Gaziantep, İstanbul ve Konya gibi illerde sık rastlanır. Gelincik çiçeği ince dallı ve zarif yapraklı bir bitkidir. Gelincik çiçeği hafif rüzgarlardan bile etkilenip zedelenir. Tıpkı hassas insanlarda olduğu gibi gelincik çiçeği de olaylardan çok çabuk etkilenme potansiyeline sahiptir. Gelincik çiçeği topraktan koparıldığı an ömrü en fazla beş dakika sürmektedir. Canlılığını kaybeder ve solmaya başlar. 

Gelincik çiçeğinin yaşadığı süreçler insanın hayatta yaşadığı olaylar ile büyük benzerlikler göstermektedir. Gelinciğin yaprakları ince, kırmızı ve sedefimsi bir dokuyu temsil etmektedir. Çiçekte yer alan siyah çizgiler dalın da bir kısmını kaplamaktadır. İnce ve uzun yapılıdır. Gelincik çiçeğine sert davranılmaz çok hassas yapılı bir çiçektir. Gelincikler topraktan belirli aralıklar ile biter. Gelincik çiçeği genel olarak sevip de kavuşması imkansız sevdaları temsil eder. Çok geniş alana yayılabilen bir çiçektir. Tohumunun ekildiği yerde rahatlıkla gelişme göstermektedir başka bir yere taşınmasına gerek duyulmamaktadır.

Gelincik çiçeği özellikleri
 • Atmış santimetre uzunluğundaki yüksekliklere kadar görülebilirler
 • Yaprakları mavi ile yeşil arasında bir renktedir
 • Çiçeğin dip kısmındaki yaprakları uzun saplı iken gövde yaprakları sapsız ve gövdeye bitişik durumdadır
 • Çiçeğin rengi kırmızı, sarı veya beyaz renklerde olmaktadır
 • Temmuz ile ağustos aylarında sabah saatlerinde polen tozlarını yayar
 • Böceklerin beslenme saati ile gelincik çiçeğinin polen yayma saatleri aynıdır
 • Gövdeleri dik ve tüyler ile kaplıdır. 
Gelincik çiçeği ilaçlarda yatıştırıcı madde olarak kullanılmaktadır. Tıp alanında ve mutfak alanında gelincik çiçeğinin yardımına başvurulmaktadır. Taç yaprakları kullanılarak gelincik şerbeti yapmak da mümkündür. Özellikle Bozcaada gelincik şerbeti ile meşhur olan bir kenttir. Gelincik ismini ananelerde Türk gelinlerinin kırmızı renkte giyinmesinden almıştır. Halk tabirinde gelincik çiçeği küçük bir gelin olarak görülmektedir. Şehitler ile bağdaştırıldığı görülmüştür. Şehitlerin mezarlarının üzerinde özellikle gelincik çiçeğinin yetiştiğine rastlanmıştır. Buğday tarlaları ile boş ekilmemiş arazilerde görülme sıklığı yüksektir. 

Gelincik çiçeği öksürüğe iyi gelir, zeytinyağı ile karıştırıldığında kızarıklıklara sürüldüğünde kızarıklıklara iyi gelir, nezle, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelerek balgam söktürücü bir etki yaratır. Gelincik çiçeğinin tüketimi güneşte kurutularak gerçekleştirilir. Kurumuş olan çiçeğin tadı acıdır bundan dolayı da şurup yapılarak tüketimi tercih edilir. Sadece şurup değil aynı zamanda reçeli de yapılarak tüketimi mümkündür. Gelincik çiçeğinin hikayesi halk ağzında meşhurdur ve efsaneleşmiştir. 

Gelincik çiçeğinin hikayesi 

Cengiz Han bir savaş sırasında düşmanını mağlup edip savaş meydanını kan gölüne döndürdükten hemen sonra savaş alanını gelinciklerin doldurduğunu fark etmiştir. Aynı şekilde bu efsaneler Napolyon'un savaşları ve Çanakkale Savaşı için de dillendirilmektedir. Savaşlar genel olarak ilkbahar aylarında çıktığından gelincik çiçeklerinin de bu süreçte yetişmesi ile savaş ve gelincik arasında ilişki kurulmuştur. Gelibolulular gelincik çiçeklerini bundan dolayıdır ki kan çiçekleri olarak isimlendirmektedir.
]]>
Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/gelincik.html Tue, 27 Nov 2018 03:31:21 +0000 Gelincik, familyası papaveracea olan gelincikler, ılıman ve subtropikal bölgelerde 250 farklı değişik türde yetişen çiçeklerdir. Anadolu'da hemen her yerde çok sık yetişen ve görülen gelincik, nere Gelincik, familyası papaveracea olan gelincikler, ılıman ve subtropikal bölgelerde 250 farklı değişik türde yetişen çiçeklerdir. Anadolu'da hemen her yerde çok sık yetişen ve görülen gelincik, neredeyse herkes tarafından bilinen bir çiçek türüdür. Tek yıllık otsu bir bitki olan gelincik, 20-90 cm boylarına sahiptir. Genellikle kan kırmızı taç yaprakları ile dikkat çeken gelincikler beyaz ve borda renklerde de olabilmektedir. Gelincik çiçekleri mart ve temmuz ayları arasında sıkça görülür. Gelinciklerin yoğun olarak bulunduğu yerlere bakıldığında genellikle tarımsal alanların olduğu yerlerde daha yoğun oldukları dikkat çeker. Nektarsız bir çiçek olan gelincikler arılarında polen kaynağı olarak tercih ettikleri bir bitkidir. Gelincik polenleri siyah renkli, yuvarlak şekilli ve düz yüzeylidir. Ülkemizde özellikle Antalya ili için gelincik en önemli polen kaynakları arasında bulunmaktadır. Gelincik göz alıcı renk maddesi, alkoloidleri ve müsilajı bakımından değişik kullanım alanlarına sahiptir.

Gelincik özellikleri nelerdir

Gelincik, yatıştırma, hafif uyku verme, stresi önleme, öksürüğe iyi gelme ve göğüs yumuşatma etkilerine sahiptir. Özellikle baş, boğaz ve romatizmal ağrılara da son derece iyi gelmektedir. Gelincik daha fazla şurup olarak kullanılmaktadır. Gelincik şurubu taze çiçekler üzerine sıcak su eklenerek hazırlanmaktadır. Ve bu şekilde göğüs yumuşatma ve öksürüğü kesme etkisinden fayda sağlanmaktadır. Ayrıca gelincik Bozcaada ilimizde reçel yapımında da sıkça kullanılan bir çiçek olma özelliğine sahiptir.

Gelincik çiçeğinden elde edilen doğal boya, yün liflerinin boyanmasında, ipek ve pamuk gibi doğal liflerin boyanmasında kullanılabilmektedir. Bitkiden ekstrak şeklinde elde edilen boya oldukça canlı ve göz alıcı bir doku meydana getirmektedir. Gelincik çiçeğindeki doğal boyar maddeler özellikle gıda, tekstil, kozmetik ve ilaç sektörlerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Mayıs ayında bitinin yaprak ve tohumlarına zarar verilmeden toplanması ile hazırlanan boya yaklaşık 1000 gram çiçek için 20 litre su kullanılmak sureti ile hazırlanmaktadır. Çiçek ağırlığının %10'u kadar sitrik asit karıştırılarak elde edilen gelincik boyası doğal bir madde olması sebebi ile boya özelliği içeren pek çok yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bu kadar çok yerde kullanım alanı olan gelincik bir de görsel açıdan bakıldığında eşsiz bir görüntüye sahiptir. Mutlaka hepimiz bir yolculuk esnasında gelincik tarlalarının arasında geçmişizdir. O anda ateş kırmızı bir halıyı andıran gelincikler aynı zamanda son derece narin bir çiçek olma özelliğine sahiptir. Koparıp elinize aldığınızda taç yapraklarının çok çabuk dağılma özelliğine sahip olduğunu görürsünüz.

Gelincik çiçeği eterli uçucu yağlar, sodyum, potasyum, ve nitrat içermektedir. Gelincik sanayi endüstrisinde içeriğindeki etken madde sebebi ile yapıştırıcı olarak da kullanılabilmektedir.

]]>
Kakım https://www.gelincik.gen.tr/kakim.html Tue, 27 Nov 2018 17:44:29 +0000 Kakım, Sansargiller ailesinin bir türü olan kakım zooloji aleminde Mustela erminea olarak adlandırılmaktadır. Yaz aylarında kahverengi, siyah ve beyaz renklerde görülen kakım, kış aylarında bembeyaz renktedir. Kış aylarında a Kakım, Sansargiller ailesinin bir türü olan kakım zooloji aleminde Mustela erminea olarak adlandırılmaktadır. Yaz aylarında kahverengi, siyah ve beyaz renklerde görülen kakım, kış aylarında bembeyaz renktedir. Kış aylarında avlanması halinde derisinin kıymetli olması nedeniyle kürk endüstrisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Kakım fiziksel olarak kısa bacaklı, uzun vücutlu ve kısa kuyruklu bir özelliğe sahiptir. Yaz aylarında tüylerinin üst tarafı kahverengi olup alt tarafı beyaz görünümdedir. Kakım türleri bakımından 15-35 cm uzunluğunda olabilmektedir. Türleri arasında 40-370 grama kadar ağırlığı çıkabilmektedir. Erkek kakımlar dişi kakımlara göre daha büyük ve ağırlıktadır. 

Kakım Yaşam Alanları: Kakım ülkemizde Karadeniz bölgesinde az miktarda görülebilmektedir. Çoğunlukla Kuzey Amerika, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da görülmektedir. Yaşam alanları incelendiğinde su kenarları, tarlalar ve kırlarda yaşadığı gözlemlenmiştir. Kakım çoğunlukla yüksek bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedirler. İnsanların bulunduğu alanlara pek girmemekle birlikte ormanlara yerleşmemektedir.

Kakım Beslenme: Kakım avlanma bakımından gece ve gündüz avlanabilmekte ve yaşamını devam ettirebilmektedir. Sığınma olarak ağaç kovukları, kaya aralığı, taş yığını ve başka hayvanların terk ettiği yuvalarında yaşamını devam ettirebilmektedir. Kakım bulunduğu yaşam alanını idrarı ile sahiplenerek işaretler bırakır. Yaşamlarını 15-45 dönümlük bölgelerde devam ettirmektedir. Çoğunlukla çiftleşme haricinde tek başlarına yaşamaktadırlar. Kakım; fare, kertenkele, balık, böcek ve kuşlar ile beslenmektedir. Koku ve duyma yöntemi ile kurbanlarını avlamaktadır. Kurbanlarının üzerine atlayarak boğaz ve ense bölgesinden ısırarak öldürdüğü gözlemlenmiştir.

Kakım Çiftleşme ve Üreme: Çoğunlukla ilkbahar sonunda veya yaz başında kakım çiftleşme dönemidir. Dişinin döllenmesi ile yavru kakım yumurtanın döllenmesi sonrasında kakım karnında gebelik sürer. Doğum çiftleşmenin 13. ayında gerçekleşir. 6-9 kadar yavru dünyaya getirir. 6 hafta boyunca yavrular emzirildikten sonra yavrular yetişir. Uzman zoologların yapmış olduğu araştırmalar sonrasında kakım 7 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Ancak doğada tilki  ve yırtıcı kuşlardan dolayı 1-2 yıldan fazla yaşamazlar. 
]]>
Feret https://www.gelincik.gen.tr/feret.html Tue, 27 Nov 2018 19:01:32 +0000 Feret, Latince ismi Mustela putorius furo olan feret sarsangiller familyasının bir türüdür. Kokarca ve gelincikler ile tür itibariyle uzaktan akrabalıkları bulunmaktadır. Feret bir çok tür ve rengi bulunmaktadır. Yapılan Feret, Latince ismi Mustela putorius furo olan feret sarsangiller familyasının bir türüdür. Kokarca ve gelincikler ile tür itibariyle uzaktan akrabalıkları bulunmaktadır. Feret bir çok tür ve rengi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında feretlerin çoğunlukla renkleri beyaz, siyah, karışık renkli ve kahve rengi renkli kürklere sahiptir. Feret et ile beslenmekte olup bir kısım türlerinin yeşil bitkileri tükettiği gözlemlenmiştir. Feret ülkemizde nadirende olsa Karadeniz bölgesinde gözlemlenmiştir. Çoğunlukla dünya üzerinde Asya kıtasına Avusturalya ve ABD de gözlemlenmiştir. Özellikle ABD'de evcil hayvan olarak yetiştirildiği gözlemlenmiştir. 

Feret Fiziksel Özellikleri Ve Beslenme

Bu hayvan türü görüntü itibariyle şirin bir özelliğe sahiptir. Bir çok renkte türleri gözlemlenmekle birlikte boyu yaklaşık olarak 55 cm kadardır. Bu 55 santimlik uzunluğun yaklaşık olarak 10-13 santimlik kısmı kuyruğundan ibarettir. Feret ile yapılan araştırmalarda 600 gram ile 3 kilograma kadar çıkan türleri görülmektedir. Feret et ile beslenmekte olup çoğunlukla; Kuş, çekirge, kertenkele ve fare ile beslenmektedir. Kurbanlarını koklama ve duyma organıyla algılar ve üzerine atlayarak boğazlarından yakalama yöntemi ile boğarak öldürür ve tüketir.

Feret Üreme ve Yaşam

Kokarca, Sansar ve Gelinciklerin aksine orman bölgesinde yaşamazlar. Bu tür et ile beslendiğinden dolayı açık alanlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Yaşadığı alanda türlerine bölgesel olarak kendisine ait olduğunu göstermek amacıyla idrarıyla iz bırakır. Feret türleri son baharda ve ilk baharın başında çiftleştiği bilinmektedir. Yaşamlarını tek başına sürdürmelerine rağmen çiftleşme döneminde erkek ve dişi bir arada yaşamını devam ettirir. Feret yaklaşık olarak 13 ay sonrasında yavrularını dünyaya getirir. Her doğumda 3-7 arasında feret yavrusu dünyaya gelmektedir. Yavrularını 8 haftalık bir süreçte süt ile beslemektedir. Yaşam alanları incelendiğinde ağaç kovuğu ve terk edilmiş hayvan barınağında yaşamlarına devam edebilmektedirler. 
]]>
Sansar Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/sansar-gelincik.html Wed, 28 Nov 2018 13:26:11 +0000 Sansar gelincik, ülkemizde de yaygın olarak bulunan hayvanlardan biridir. Özellikle köylerde kümes hayvanları besleyen insanların korkulu rüyası olan bu hayvan son derece kinli bir hayvandır. Birçok farklı türü olan bu hayvan, he Sansar gelincik, ülkemizde de yaygın olarak bulunan hayvanlardan biridir. Özellikle köylerde kümes hayvanları besleyen insanların korkulu rüyası olan bu hayvan son derece kinli bir hayvandır. Birçok farklı türü olan bu hayvan, hem sansar hem de gelincik olarak ele alınmaktadır. İnsanlar için ciddi tehlikeler arz etmeyen bu hayvanlar daha çok hava karardıktan sonra çıkarak avlanmaktadır. Bu nedenle birçok kişi tarafından duyulmuş olsa bile görülmemiş bir hayvandır. Gelincik sansar daha çok köy bölgelerinde kümes hayvanları ile beslense bile tarlalarda ve kümes hayvanlarının olmadığı yerlerde mükemmel koku alma duyularını kullanarak tarla farelerini yemektedir. Bunların yanı sıra kuşlar, yılanlar, tavşanlar ve küçük fiziğe sahip olan diğer canlılar da sansar gelincik türünün en sık tükettiği canlılardandır. 

Fiziki olarak:
Uzaktan bakıldığında bir kediye benzetilebilen sansar gelincik, kırsal bölgelerde daha farklı yapılarda olabilmektedir. Bu hayvanın sırt bölgelerinde bulunan tüyler, kızıl kahverengi ve karın bölgesindeki tüyler ise beyaza yakın gri renklerdedir. Bu hayvanların omurga yapıları aşırı bir esnekliğe sahip olduğu için çok küçük deliklerden bile zorla da olsa geçerler. Bu nedenle bu hayvanlardan korunmak oldukça zordur. Sansar gelincik, yapısı itibari ile çok hızlı bir hayvan olduğu için engellenmesi de bir o kadar zordur.

Genel olarak;
Sansar gelincik gerekli olan önlemler alınmadığında bir evin tüm kümes hayvanlarını yiyecek derecede tehlikelidir. Özellikle bir gün içerisin bile fiziki yapısı nedeniyle ulaşılamaz yerlere ulaşarak kümes hayvanlarını öldürebilir. Öldürmüş olduğu hayvanların sadece kanını emerek gerisini bırakan bu hayvan bu avlanma şekli ile kümes hayvanlarının telef olmasına neden olmaktadır. Bazı sansar gelincik türlerinin zehri olduğu için bu gelincikler insanlar için de zararlı olabilmektedir. Ancak ülkemizde bulunan gelinciklerin birçoğu insanlar üzerinde saldırgan özellikler göstermez. 
]]>
Uzun Kuyruklu Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/uzun-kuyruklu-gelincik.html Thu, 29 Nov 2018 02:01:59 +0000 Uzun Kuyruklu Gelincik, ana vatanı Amerika kıtası olan bir hayvan türüdür. Tüy rengi koyu kahverengi tonları arasında değişmektedir. Yüz çehresinde ve karın bölgesinde beyaz renkte belirginleşen sabit düzgün bir çizgisel tü Uzun Kuyruklu Gelincik, ana vatanı Amerika kıtası olan bir hayvan türüdür. Tüy rengi koyu kahverengi tonları arasında değişmektedir. Yüz çehresinde ve karın bölgesinde beyaz renkte belirginleşen sabit düzgün bir çizgisel tüylenme vardır. Bulunduğu yörenin yüksek kesimlerinde yaşayan bu hayvanın post rengi daha açık tonlara dönüşmektedir. Amerika halkı arasında "Kakum" diye anılan uzun kuyruklu gelincik ormanlık alanda yaşamını idame ettirir. Ağaç kovuklarında ve yer altındaki derin alanlarda barınak kuran bu hayvanların aile hayatına bağlılıkları kuvvetlidir. Uzun kuyrukları sayesinde tanınan bu gelincik türü genellikle yabani niyeliktedir. Yetişkin bir uzun kuyruklu gelinciğin ağırlığı iyi beslenme koşulu ile iki kiloyu bulmaktadır. Boy uzunluğundan bahsetmek gerekirse ortalama 20-30 cm arasında farklılık göstermektedir. Kuyruk uzunluğu ise yaklaşık 10-15 cm olarak değerlendirilir.

Uzun Kuyruklu Gelincik Neler İle Beslenir

Yabani bir hayvan olan uzun kuyruklu gelincik doğal ortamında gözüne kestirdiği birçok hayvan türü ile beslenebilir. Ayrıca köy ortamlarına inerek evcil hayvanlara zarar vererek açlığını giderir. Bu hususta tavuk, kaz, civciv, yılan, fare, kuş gibi fiziki yapıdı küçük olan hayvanlar ile beslenir. Özellikle küçükbaş nitelikli kümes hayvanlarını avladıkları anda boyunlarından ısırarak kan tüketimine başlar. Tırmanma kabiliyeti oldukça yüksek olan bu hayvan ağaç üzerindeki meyveleri tüketerek de beslenme koşullarını sağlayabilirler. Öte yandan hububat ile de açlığını giderebilir.

Uzun Kuyruklu Gelincik Yavrusu 

Uzun kuyruklu gelincikler üreme yoluyla çoğalır. Çiftleşme dönemleri genellikle Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşir. Dişilerin doğurma aşamaları 220-320 gün aralarında meydana gelir. Bir defada 3 ile 7 arasında yavru dünyaya gelebilir. Söz konusu uzun kuyruklu gelincik yavrusu belli bir süre anne bakımı ile yaşamını devam ettirmeye mahkumdur. Bu hususta anne sütü gelişimini destekleyen unsurlardandır. Öte yandan ormanlık alanda bulunan meyveler, çiçek tohumları ve küçük yapılı hayvanlar beslenme ihtiyaçlarına yönelik menüler içerisinde yer alır.
]]>
Gözde Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/gozde-gelincik.html Thu, 29 Nov 2018 10:46:11 +0000 Gözde gelincik, insanlarda ciddi olarak rahatsızlıklara neden olarak ortaya çıkan ve kişinin hayatını ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle göz kapağının iç kısımlarında ortaya çıkması belirtilerini ciddi Gözde gelincik, insanlarda ciddi olarak rahatsızlıklara neden olarak ortaya çıkan ve kişinin hayatını ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle göz kapağının iç kısımlarında ortaya çıkması belirtilerini ciddi olarak ortaya çıkarmasına neden olmaktadır. Gözde gelincik çıkması sonrasında kişi gözünü her kırptığında bir ağrı hissedeceği için gün içerisinde gözünü kırpmaktan bile çekinecektir. Gözde gelincik, dışarıdan bakıldığında net olarak görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kişi gözündeki belirtilerden dolayı daha detaylı baktığında görecektir. Daha önceden gözünde gelincik çıkmış olan insanlar  gözlerinde meydana gelen değişikliğe baktıklarında bu durumun gelincik olduğunu basit bir şekilde anlayabilmektedir. Gözde gelincik çıkması birçok farklı belirti ile ortaya çıktığı gibi aynı şekilde birçok neden de bu sorunun ortaya çıkmasına etken olmaktadır. Gözde gelincik durumunda yapılması gereken en önemli işlem ise sorunun gittikçe daha da büyümemesi için önceden müdahale ederek tıbbi destek almaktır. Gerekli olan tıbbi müdahalelerin yapılması durumunda gözde gelincik sorunu birkaç gün içerisinde ortadan kalkabilir. Aksi halde ciddi zararları olmayan bu rahatsızlık daha da büyüyerek rahatsızlık verici bir hale gelebilir. 

Gözde gelincik belirtileri nelerdir
 • Gözde gelincik çıkması durumunda meydana gelen ilk belirti gözde batma hissinin ortaya çıkmasıdır. Bu rahatsızlığın görülmesi durumunda ilk olarak kişi gözünü kırptığında gözünde batma hissi meydana gelebilir. Bu his gelinciğin büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. 
 • Gözde meydana gelen ağrılarda gözde gelincik belirtilerinden biridir. Bu ağrılar kişi göz bölgesine dokunduğunda da kendisini gösterecektir. Özellikle alt göz kapağına dokunmanız durumunda bu ağrılar kendisini gösterebilmektedir. 
 • Dışarıdan da göz üzerinde meydana gelen kızarıklık net bir şekilde görülebilmektedir. Bu kızarıklık ise başta bayanlar olmak üzere insanlarda estetik sorunlara neden olmaktadır. Bayanlar makyaj yaparak kızarıklığı gizlese bile erkeklerde bu kızarıklık göz üzerinde etkisini gösterir.
Gözde gelincik nedenleri nelerdir

Yağ bezi enfeksiyonları: İnsanlarda göz bölgesinde bulunan yağ bezlerinin tıkanması durumunda da gözde gelincik oluşumu ortaya çıkabilir. Meydana gelen gözde gelincik sorunlarının çok yüksek bir bölümü bu nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 

Bakteriler: Başta takılan kontak lensler olmak üzere birçok farklı etken nedeni ile göze gelen bakteriler insanlarda gözde gelincik sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle göz hijyeni çok önem taşır.

Vitamin eksikliği: Başta A, C, ve E vitaminlerinin insanlarda azda olsa eksik olması durumunda bu sorun ciddi olarak etkilerini ortaya çıkarır. Özellikle sağlıklı beslenmeyen çocuklarda bu durum çok sık karşılaşılmaktadır. 

Ergenlik: Özellikle erkek çocuklarında ergenlik dönemlerinde gözde gelincik oluşumu çok sık görülmektedir. 

Diğer nedenler; Fiziksel yatkınlık, aşırı stres, göz hijyensizliği, bahar alerjisi, aşırı yağlı beslenme, bağışıklık sistemi etkileri.

Gözde gelincik tedavi yöntemleri:
 • Sıcak kompres: Evde yapılabilecek en büyük tedavilerden biri sık sık sıcak kompres işlemleri uygulamaktır. Ancak göz bölgesi aşırı sıcak için uygun olmayan bir bölge olduğu için aşırı sıcağa maruz bırakılmamalıdır. Bunun için günde 5 ile 10 dakika kadar gelincik olan göze sıcak uygulama yapılabilir. 
 • Antibiyotikler: Tıbbi bir tedavi yöntemi olan bu yöntem uzman bir hekimden destek alınmadan uygulanmamalıdır. Doktorun yazdığı antibiyotik ilaçlarının düzenli olarak kullanılması da gözde gelincik sorunu için önemli etkiler yapacaktır. 
 • Cerrahi müdahale: Eğer gözde bulunan gelincik hiçbir şekilde ortadan kalkmıyorsa ameliyat yönte]]> Beyaz Gelincik Çiçeği https://www.gelincik.gen.tr/beyaz-gelincik-cicegi.html Fri, 30 Nov 2018 09:33:32 +0000 Beyaz Gelincik Çiçeği, Doğada kendiliğinden meydana gelen güzel bir çiçek türüdür. Beyaz gelincik çiçeğine çoğunlukla tarlalarda rastlanmaktadır. Bu bitki narin yapılı çiçekler arasında yer almaktadır. Adı geçen çiçe Beyaz Gelincik Çiçeği, Doğada kendiliğinden meydana gelen güzel bir çiçek türüdür. Beyaz gelincik çiçeğine çoğunlukla tarlalarda rastlanmaktadır. Bu bitki narin yapılı çiçekler arasında yer almaktadır. Adı geçen çiçek hassas yapısı ile topraktan koparıldığı andan itibaren solmaya yatkındır. Görünüm itibariyle ince, uzun yapısı ve beyaz yaprakları ile masumiyetin belirleyicisidir. Gelincik çiçeği genellikle kurak bölgeleri sever. Beyaz gelincik çiçeği hassas bir yapıya sahip olduğu için el  ile temas edildiğinde solup yapraklarını hemen döker. Evlerde oda kokusu olarak da kullanılabilir.

  Beyaz Gelincik Çiçeği Yetiştiriciliği

  Gelincik çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında tohum tozlarını yayar. Beyaz Gelincik çiçeği hemen hemen bütün toprak türlerinde yetişebilmektedir. Bu çiçek türü dağlarda yabani olarak da bulunmaktadır. Aynı zamanda bu çiçeğin az miktarda deri dokusunu yumuşatıcı etkisi vardır. Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi tohumlarla da yetişebilmektedir. Gelincik bitkisi balkonlarda ve saksılarda da yetişebilmektedir. Ve  güneş ışınlarını oldukça sevmektedir. 

  Beyaz gelincik çiçeği çabuk büyüdüğünden dolayı belirli aralıklarla sulamak yeterli olacaktır. Tohumlarla toprak oluşumu ilkbaharda gerçekleşmektedir. Çiçeğin kokusu hoş değildir. Fakat göze tap etme yönüyle huzuru simgeler. Yetiştirilmesi zahmet istemeyen bu tohum toprakla buluşturulup sulamanın yapılmasıyla ve güneş ihtiyacının da karşılanmasıyla birlikte yaklaşık bir ay içerisinde filizlenir.
  ]]>
  Gelincik Balığı https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-baligi.html Fri, 30 Nov 2018 10:54:31 +0000 Gelincik Balığı, Yenilebilen balıklar arasında sayılabilecek oldukça lezzetli bir balık olan gelincik balığı, gadidae ailesinden gelen bir balık türüdür. Yaklaşık 20-40 cm boyuna sahip olan bu balık bakalyaro ve mezgit balı Gelincik Balığı, Yenilebilen balıklar arasında sayılabilecek oldukça lezzetli bir balık olan gelincik balığı, gadidae ailesinden gelen bir balık türüdür. Yaklaşık 20-40 cm boyuna sahip olan bu balık bakalyaro ve mezgit balıklarının bir çeşididir. Gelincik balığının derisi kaygan bir yapıya sahiptir ve bu nedenle bu balığın elde tutulması biraz zordur. Gövde bölümü yuvarlak, kuyruk bölümü ise yandan bakıldığı zaman yassı olarak görülür. Gövdesinde diğer balıklara göre daha ufak pullar yer alan bu balık türünün iki yüzgeci bulunur ve yüzgeçlerinin birisi diğerine göre daha az gelişmiş durumdadır. Alt çene kısmında boyu kısa olan iki bıyık yer alır, yüzgecinin yapısı ise incedir. Sırt ve yan kısımlarında siyah gri noktalar bulunan gelincik balığının karın kısmı sarımsı renge sahiptir ve üstü çenesi alt çenesine göre biraz daha uzundur.

  Gelincik balığı yaşam alanı, ılık ve sıcak sularda yaşamayı tercih eden gelincik balığı kayalıkların dibinde sahile yakın olan kısımlarda yaşamını sürdürür. Saldırgan ve yırtıcı bir yapısı olan bu balık türü aynı zamanda oldukça çeviktir ve ismini yırtıcı ve çevik olmasından dolayı gelincik hayvanından almıştır. Bu balık türü ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgesinin yakın sahillerindeki taşlık bölgelerde yaşarlar. Gelincik balığı çakıllı kısımlarda ve diplerde yaşayan balık türüdür. 

  Gelincik balığı üreme zamanı, sonbahar mevsimidir. Etinin oldukça lezzetli olması nedeniyle ekonomik değeri yüksek olan bu balığın Ocak, Şubat, Mart, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında üremesi görülür. Çene kısmında oldukça keskin dişleri olan gelincik balığının kafa bölgesi vücuduna göre daha küçük bir yapıya sahiptir ve görüntü olarak çirkin bir ifadeye bürünmüştür.

  Gelincik balığı avlanması, yakın sahillerde bulunan taşların arasında yaşamını sürdüren gelincik balığı oltaya gelmeyen bir balık türüdür. Bu nedenle genellikle sepeti ile avlanması daha kolay olur. Sepetin içerisine birkaç tane yengeç koyulduktan sonra bu balık türü avlanabilir. Ancak gündüzleri uyuyan gelincik balığını genellikle gece avlamak mümkün olabilir. Mayıs ve Haziran aylarında gelincik balığı oldukça lezzetli olduğu için bu balığının avlanması için en uygun zaman bu aylardır. Oldukça sabır gerektiren bir durum olan gelincik balığı avlanırken sepet arada bir kontrol edilmelidir. Sabırlı davranıldığı takdirde gelincik balığı çok sayıda avlanabilen bir balıktır.

  Gelincik balığı temizlenmesi, balık sevenlerin damak tadına hitap edecek farklı bir tada sahiptir olan gelincik balığı, ilk olarak kafası kesilerek ve daha sonra da karın kısmının içi yarılıp içi alındıktan sonra bol su ile yıkanıp temizlenebilir. Gelincik balığının hafif tuz attıktan sonra tercihe bağlı olarak derisini çıkararak da tüketebilirsiniz.

  Gelincik balığı pişirilmesi, şahane bir tadı olan gelincik balığını pişirmek için normal ya da mısır unu tercih edilebilir. Kızartması daha lezzetli olan gelincik balığını kızartırken unun içerisinde tuz ve kekik ilave edildiği takdirde lezzeti daha da artacaktır. Aynı zamanda gelincik balığı çakal eriği ile beraber yemeği yapıldığında inanılmaz bir lezzet ortaya çıkar. Özellikle de Musevilerin severek tükettiği yemekler arasında yer alan bu yemek özellikle de Haziran ve Temmuz aylarında bol olarak tüketilir. Gelincik balığı kızartma ve yemeğinin yanı sıra aynı zamanda pilakisi yapılarak da tüketilebilen bir balıktır. Ancak bu balık tüketilirken balığın taze olmasına özen gösterilmesi gerekir. Çünkü gelincik balığı diğer balıklara göre daha çabuk bozulan bir balık türüdür. Balık kokusu olmayan bu balık kokusu olmamasından dolayı balık yiyemeyen kişiler için ideal sayılabilecek bir balıktır.
  ]]>
  Gelincik Çiçeği Tohumu https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-cicegi-tohumu.html Sat, 01 Dec 2018 07:49:24 +0000 Gelincik Çiçeği Tohumu, doğada kendiliğinden yetişen bir çiçek türü olan gelinciğin tohumu ilkbahar mevsiminin son günlerinde yaprak dökümü gerçekleştikten sonra belirgin hale gelir. Dağlarda veya tarlalarda yoğun olarak bul Gelincik Çiçeği Tohumu, doğada kendiliğinden yetişen bir çiçek türü olan gelinciğin tohumu ilkbahar mevsiminin son günlerinde yaprak dökümü gerçekleştikten sonra belirgin hale gelir. Dağlarda veya tarlalarda yoğun olarak bulunan tabiata özgü bu çiçek tohumu bulunduğu alana dökülerek toprak ile iç içe girip kaynaşmaktadır. Bu tohum sayesinde ertesi yıl gelincik çiçeği yeniden yetişerek toprak yüzeyini süsleme imkanı bulmaktadır. Doğanın güzelliklerinden bir tanesi olan gelincik çiçeği tohumunun temin edilmesi bu çiçeğin kendi yapısı üzerinde güneş ışınlarının etkisi ile kuruma aşamasında gerçekleşir. Kuruyan tohumlara zarar verilmeden toplanarak uzun süre saklanabilir. Söz konusu bu tohum oldukça küçük ebatta olmakla birlikte hafif ağırlığa sahiptir. Gelincik çiçeği tohumu kırmızı ve beyaz renkli taç yapraklı çiçeklerin oluşumu için önemli bir üründür. Bu bitkinin hassas bir yapıda olması dalından koparıldığı andan itibaren dayanıklılığını yitirmesine sebep olmuştur. Kısa ömürlü çiçekler içerisinde yer alan bu tohum belli şartlar altında yetiştirilmektedir.

  Gelincik Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir

  Gelincik çiçeği tohumu ile birçok renkte göz alıcı ve huzuru simgeleyen gelincik çiçeği yetiştirmek mümkündür. Tarla, bahçe ve saksıda yetiştirilme imkanı olan bu tohumun kaliteli olması verimlilikte artışa sebebiyet verir. Narin yapıdaki söz konusu bu bitkinin üreme kaynağı olan tohumlar her türlü iklim ve toprak yapısına uyum sağlamakla birlikte saksıda dahi yetiştirilebilmektedir. Ancak her bitkinin gelişimini daha iyi tamamlaması açısından gereksinim duyduğu güneş ışınlarının varlığı gelincik çiçeği tohumunun gelişimi için de son derece önemlidir. Mart ve Ekim aylarında ekimi yapılan bu tohum toprağın fazla derinliğine varmadan üst yüzeye yakın noktaya ekilmelidir. Ancak bu hususta ekim öncesinde toprak yapısı iri taşlardan ve yabani otlardan ayıklanmalıdır. Bunun yanı sıra çapa işleminin yapılması toprağın havalanmasına kaynaklık ederek tohumun gelişimini iyi bir şekilde sürdürmesine etken olur. Öte yandan ilk can suyunun verilmesi oldukça önemlidir. Sulama işlemi haftalık periyotlar dahilinde gerçekleştirilmelidir. Zamanla toprak üzerinde çıkan çimlerin alınması tohumun gelişimini hızlandırır. Dallanan gelincikler kötü hava koşullarına maruz kalmadan yetiştirilmelidir. Aksi halde dayanıklı olmadığı için kısa ömürlü olur.
  ]]>
  Gelincik Duası https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-duasi.html Sun, 02 Dec 2018 06:54:37 +0000 Gelincik Duası, Öncelikle duaya niyet edilmeli ve tövbe istiğfar edilerek Allahu Teala'ya bu rahatsızlığın sıkıntısı için dua edilmelidir. Daha sonra Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bolca salat ve selam getiriler Gelincik Duası, Öncelikle duaya niyet edilmeli ve tövbe istiğfar edilerek Allahu Teala'ya bu rahatsızlığın sıkıntısı için dua edilmelidir. Daha sonra Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bolca salat ve selam getirilerek bu rahatsızlığın kısa sürede geçmesi için şifa duaları okunmalıdır. Daha sonra okunan bu dualar Peygamber Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ashabına, ehli beytin ve dört halifenin ruhuna hediye edilerek niyet edilmelidir. Bir çok kişinin faydasını gördüğü özellikle gelincik duasında oldukça etkili olduğu kara saplı tahtadan yapılan bir bıçağın üzerine dualar okunarak gelincik ağrısının olduğu bölgeye gezdirilir. Bunun için öncelikle 3 defa Fatiha suresi, 3 defa ihlas suresi, 3 defa Felak suresi ve 3 defa Nas suresi okunarak gelincik ağrısının olduğu bölge çok bastırılmadan bu bıçak ile bir daire içine alınır. Daha sonra bıçağın üzerine Ayet-el Kürsü duası okunarak bu bıçak ile gelincik ağrısının olduğu bölge enine ve boyuna doğru bıcağın değeceği şekilde mesih edilir. Daha sonra Haşır suresi okunarak tekrar mesih edilir. 

  Gelincik Duası, Gelincik oldukça ağrılıdır. Bu nedenle kişinin gerekli olan önlemleri aldıktan sonra duaya sığınması gerekir. Rabbimin izni ile en kısa sürede şifa bulacaktır. Bu nedenle şifa ayeleri oldukça önemlidir. Gelincik duası aynı zamanda yeni bir işe başlamak için ve baş ağrısı içinde oldukça etkili bir duadır. 

  Gelincik Duası: " Hissetmekte olduğum ve sakınıp sığınmaya çalıştığım her şeyin şerrinden Yüce Allaha ve O'nun büyük kudretine (Celle Celaluhu) sığınırım." Bu duayı da 7 kere okumak oldukça etkili ve faydalıdır. 
  ]]>
  Gelincik Beslemek https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-beslemek.html Sun, 02 Dec 2018 15:52:30 +0000 Gelincik Beslemek: Günümüzde başta Amerika olmak üzere diğer birçok ülke vatandaşı yeni bir evcil hayvan olarak gelincik beslemeye başladı. İlk zamanlar vahşi doğaya alışkın olan ve evcilleştirilmesi zor gibi görüne Gelincik Beslemek: Günümüzde başta Amerika olmak üzere diğer birçok ülke vatandaşı yeni bir evcil hayvan olarak gelincik beslemeye başladı. İlk zamanlar vahşi doğaya alışkın olan ve evcilleştirilmesi zor gibi görünen bu vahşi hayvanlar aslında çok akıllı canlılardır. Normalde insanlar binlerce yıl boyunca gelincikler ile hayatlarını paylaşır. Çakalın soyundan gelen bu hayvanlar, zaman geçtikçe geçirmiş olduğu değişim nedeniyle daha zararsız duruma gelmiştir. Geçmiş zamanda ve elan bazı farklı dünya ülkelerinde hala tavşan avı için kullanılıyor. 

  Gelincik Hayvanının Karakteri: Gelincikler yılın Mart ayında çiftleşirler. Gebelik süresi 6 hafta sürer, bu 6 haftanın sonunda ise 6-7 yavru doğurur. Evcil hale gelebilen gelincikler, kolay bir şekilde insanlara uyum sağlayarak, beraber yaşamaya başlar. Tahmin edilenden daha zeki olarak ve kolayca öğrenebilen bir hayvan olma kabiliyetine sahiptir. Bu hayvanlar komik ve eğlenceli olmalarının yanında hırsız olmalarıyla tanınır. Bu hayvanların ev eşyalarını, sahibinden gizli olarak alıp, saklamayı çok severler, kalem ya da tuşlu eşyalara karşı yoğun bir ilgileri vardır. 

  Gelincik Beslemek Kıstasları: Gelincikler kedi ve köpek cinsi gibi memeli olan hayvanlardır. Uzmanlar; evde gelincik beslemek için karar verildiği zaman, bu hayvanların yavru iken edinilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca bu hayvanlara kuduz aşısı vurdurmak gerekir. Bundan başka evcil olan diğer hayvanlar için yapılan tüm bakımların (pire mücadelesi, aşı, diyet ve eğitim) tümüne ihtiyaç vardır. Bilhassa yapılacak bu aşıların, hayvanların büyüme evresinde yapılması gerekir. İmkan varsa beslemek için edinilecek gelinciğin, evcil bir gelincikten alınması tavsiye edilir.. Evcilleştirilmeleri çok zor olan ve soyları da tükenmek üzere olduğundan dolayı koruma altında bulunan siyah patili olan, dağ gelinciklerinin beslemeye uygun olmadığı uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

  ]]>
  Bebeklerde Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/bebeklerde-gelincik.html Mon, 03 Dec 2018 10:50:48 +0000 Bebeklerde Gelincik, Bebeklerde meydana gelen gelincik göz kapaklarının üzerinde veya altında oluşan kızarık şişliklere verilen halk dilinde bir addır. Özellikle bebeklerin göz çevresinde oluşan bu şişlikler göz kapaklarında Bebeklerde Gelincik, Bebeklerde meydana gelen gelincik göz kapaklarının üzerinde veya altında oluşan kızarık şişliklere verilen halk dilinde bir addır. Özellikle bebeklerin göz çevresinde oluşan bu şişlikler göz kapaklarında bulunan bezelerin enfeksiyon kaparak şişmesi sonrasında ortaya çıkar. Bu tür enfeksiyonlar bebeklerde genellikle strafilokok bakterilerin oluşmasına yol açmaktadır. Bebekler çoğunlukla ellerine bir şeyler alır ve elleri gözlerini ovalarken siz farkında bile olmadan enfeksiyon kapar. Çünkü ellerde oluşan bakteri ve mikroplar, gözlerin enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. Bebeklerin cildi hassas olduğu için bakteri ve mikroplara karşı daha savunmasızdır. Bu nedenle bebeğin hijyenine oldukça çok dikkat etmek gerekir. Bebeklerde gelincik tedavi edilebilmesi için öncelikle nedeni çok iyi bilinmelidir. 

  Bebeklerde Gelincik Tedavisi

  Öncelikle göz kapağında görülen kızarıklık ve şişlik için mutlaka uzman bir çocuk doktoruna başvurup gerekli tahliller yapıldıktan sonra gelincik teşhisinin konulması gerekir. Çünkü bebekler için ezbere tedaviler uygulanmamalıdır. Bebeklerde gelincik, göz kapağının üzerinde veya göz kapağının altında iri kızarık ve şişliğin oluşması şeklinde kendini gösterir. bebeklerin cildi oldukça hassas olduğu için bu kızarık ve şişlik dokunmaya karşı da oldukça hassastır. Bu şişlik enfeksiyon kaptığı için giderek daha çok şişerek büyüyecektir. Bu şişme sonucunda içi iltihap veya su dolacaktır. Bu durumda yapılması gereken en doğru yöntem çocuk doktorunun bu şişliği boşaltmasıdır. Çünkü evde steril olmayan bir ortam bebeğin tekrar enfeksiyon kapmasına ve daha kötü sonuçlara yol açmasına neden olur. Bebeklerde gelincik oluşması durumda evde yapılacak uygulamalar ise, göz çevresinde oluşan bu şişliğin sürekli olarak bir pamuk yardımı ile ıslatılarak bu bölgenin zaman ile kendiliğinden hassaslaşarak dağılmasıdır. Her seferinde ıslatmak için ayrı bir bez veya pamuk kullanın. Bebeğin hijyenine oldukça çok dikkat etmeniz gerekir. 

  Bebeğiniz bu uygulamayı yaparken huysuzlaşıyor ise, bebeğiniz uyurken de bu uygulamayı yapabilirsiniz. Bu uygulamayı yapmak için bebeğinizin sakin olması gerekir. Aksi halde bebeklerde gelincik, ani bir hareket neticesinde patlayabilir. Bu durumda bebeğin enfeksiyon kapma ihtimalini arttırırken, bebekte oluşan gelinciğin daha çok hasar almasına yol açabilir. 
  ]]>
  Gelincik Dağı https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-dagi.html Tue, 04 Dec 2018 07:32:58 +0000 Gelincik Dağı: Isparta’ın Senirkent ilçesine bağlı, ilçenin 10 km doğusunda yer alan bir dağdır. Bu ilçenin yaslandığı bu dağın doğusuna doğru devamı olan, Barla dağının kuzeyine bakan yüzünde, 2.734 metre rakı Gelincik Dağı: Isparta’ın Senirkent ilçesine bağlı, ilçenin 10 km doğusunda yer alan bir dağdır. Bu ilçenin yaslandığı bu dağın doğusuna doğru devamı olan, Barla dağının kuzeyine bakan yüzünde, 2.734 metre rakımı olan bir tepe bulunur. Bu tepede üzeri çimenlik olan bir düz alanda etrafı rastgele bir taş yığını şeklinde sıralanan, 10 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde olan bir duvarla çevrilmiş, oval bir alan içerisinde Gelincik Ana isimli birinin yatmakta olduğu rivayet edilir. Bu dağa da Gelincik dağı adı verilmiştir. Bu dağa bu adın verilmesini anlatan iki rivayet vardır.

  Gelincik Dağı Rivayeti: Sarı keçili oymağından bir oba, her sene buraya yaylamaya gelmeyi gelenek haline getirmiş. Yine günün birinde bu oba yaylada çadır kurmuş. Bu obanın oğlu geçen sene burada evlenmiştir. Gelin kadında ilk kınalı parmak aşını bu yaylada yaktığı ocakta yapar. Kaynatası (kayınbaba) geline, hemen ateş yakıp, saç kondurmasını söyler. Gelin, geçen seneden kalan ve toprağa soktuğu üç yanık esiyi hatırlar, onu alıp getirmek üzere, soktuğu tarafa gider ve topraktan alır getirir. Eski esinin yandığını şaşkınlıkla izleyen kaynata, esinin toprak içinde bir sene boyunca yanık kalmayacağını, gelinin farklı bir gayeyle oraya daha önce geldiğini ve kendisini kandırdığını söyler. Gelin tüm saflığı ile bakıp, elindeki yanan esileri tüm gücü ile uzaklara atarak; "Allah’ım canımı al" diye dua etmiş ve oracıkta can vermiş. Sonra dağa gelincik dağı adı verilmiş.

  Gelincik Dağı Diğer Rivayet: Her sene bu tepeye yaylamaya gelen Sarıkeçili oymağı Yörükleri geldikleri tepede bulunan yaylaya bir çadır kurar. Henüz yeni evlenen gelinin kaynanası, gelinden ateş yakıp, yemek pişirmesini ister. Gelin etrafından, çalı, çırpı toplar, fakat çıkan rüzgarın etkisiyle ateşi yakamaz ya da yanında kibrit yoktur. Gelin bütün uğraşlarına karşın ateşi yakamayınca kaynana, elinde oklava ile geline şiddetli bir şekilde saldırır. Neye uğradığını anlamayan gelin, geçen seneden kalmış olan küllere başını eğip saçlarını küllere sürter.  Allah’ın takdiri ile küllerin altında geçen yıldan kalan bir kıvılcım, masum gelinin saçlarını tutuşturur, ocağın yanında yığılı çalı, çırpı da alev alarak yanar. Gelin de bu alevlerin arasında kül olur. Olay yerine gelen güveyi ile obanın güngörmüşleri bu hale çok üzülüp, gözyaşı döker. Hain kaynana ise diz çöküp, Yaptığına pişman olup, Allah’a yalvarır; Ancak iş işten geçer. Gelinin kemiklerini bu ocağa gömer, bu dağa da Gelincik dağı adını verirler.

  ]]>
  Bayağı Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/bayagi-gelincik.html Tue, 04 Dec 2018 17:29:10 +0000 Bayağı Gelincik, Sarsargiller familyasında olup en küçük etçil hayvan türlerindendir. Bayağı gelincik, Avrupa'da görülen en yaygın gelincik türüdür. Dünyanın bir çok yerinde yaygın olarak bulundukları için, bulundukları Bayağı Gelincik, Sarsargiller familyasında olup en küçük etçil hayvan türlerindendir. Bayağı gelincik, Avrupa'da görülen en yaygın gelincik türüdür. Dünyanın bir çok yerinde yaygın olarak bulundukları için, bulundukları coğrafyanın iklimine ve ölçülerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uzunlukları yaklaşık olarak 11-26 cm arasında olup kuyruklarının uzunlukları ise, yaklaşık olarak 2-8 cm arasında değişiklik gösterir. Bayağı gelincik ağırlık olarak ise, yaklaşık olarak 25-250 gram arasında değişiklik göstermektedir. Kuzey Amerika da bulunan bayağı gelincikler, Avrasya bölgesinde bulunan bayağı gelinciklere göre yapı itibari ile daha hafif ve daha küçüktür. Bu nedenle Amerika'da bu gelinciklere en küçük bayağı gelincik adı verilir. Dişi gelincikler erkek gelinciklere göre genellikle daha hafif ve daha küçük olurlar. Bayağı gelinciklerin mevsime göre renk tonları da değişiklik gösterir. Genellikle yaz mevsiminde bu gelinciklerin üst kısımları çoğunlukla kahverengi ve karın bölgeleri ise beyaz olurken, kış mevsiminde bu gelincikler tamamen beyaz renginde olmaktadır. Kakımın kış ayında kuyruğunun ucu ise simsiyah olur. Bunun nedeni ise, bayağı gelinciğin bembeyaz olan kış postundan kaynaklıdır.

  Bayağı Gelincik Yaşam Şekli

  Bayağı gelincik, Özellikle Kuzey Afrika'da ve Kuzey Amerika'da oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. Bayağı gelincikleri çok farklı yaşam alanlarında rastlamak mümkündür. Yaz aylarında özellikle tarım yapılan bölgelerde sıklıkla karşılaşılır. Bayağı gelincikler genellikle gezerken veya avlanırken çoğunlukla düz çizgili gelincikleri takip ederler. Çoğunlukla, bulundukları bölgeler, sulama kanalları, dümdüz hizada kesilen çalılıklar, bir çizgi halinde kesilmiş olan ot yığınları takip ederek gezerler. Ancak derin olan bölgelerde, geniş ormanlarda, 3000 mereden yüksek olan bölgelerde, dağınık ve çöllerde pek fazla görülmezler. Bayağı gelincikler hem gece vakti, hemde gündüz vakti görebilmek mümkündür. Saklanma ihtiyacı hissettiklerinde genellikle çalılıkların arkasına, ağaç kovuklarının arasına, hayavanların kazdıkları barınaklara veya taş yığınlarının arasını tercih ederler. Yuva kurmak içinde çoğunlukla farelerin terk etmiş oldukları barınakları veya kazmış oldukları tünelleri seçerler. Bu barınakları kuş tüyü ile kendileri için daha konforlu bir hale getirebilirler. 

  Bayağı Gelincik Beslenme

  Bayağı gelincikler küçük memeli kemiriciler ile beslenerek hayatlarını sürdürürler. Vücut yapıları bir farenin kazmış olduğu tünele girecek kadar elverişli ve esnek bir yapıya sahip olduğundan dolayı genellikle fare ile beslenirler. Bu nedenle bulundukları bölgenin fare olma olasılığını da bir o kadar arttırmaktadır. Bir bayağı gelinciğin bir bölgede yaşamını sürdürebilmesi için, o bölgenin belli bir oranda fare popülasyonuna ihtiyaç duymaktadır. Ancak mevsimsel olarak zaman zaman yeni doğmuş yavru kediler, kuşlar, kuş yumurtası, kertenkele, ve yavru olan tavşanlar ile de beslenerek hayatlarını sürdürebilirler. 

  Bayağı Gelincik Üreme Ve Ömür Süresi

  Bayağı gelincik çiftleşme durumları hariç tek başlarına gezmeyi severler. Kendileri için beslenme kaynağı oldukça geniş olan bir bölge bulduklarında o bölgeden fazla uzaklaşmazlar. Hatta o bölgenin yerlisi olarak hayatlarını sürdürürler.Avlamış oldukları bölgeye sahip çıkmaktadırlar. Kendilerine has olan özel bir koku yayarak bu bölgenin kendilerine ait olduğunu hissettirirler. Çiftleşme zamanları geldiği zaman erkek gelincik dişi olan gelinciği aramaya başlar. Bu nedenle göçebe olarak yaşar. Bayağı erkek gelincik bu dönemde diğer erkek gelincikler ile bir araya gelmek istemez ve onlardan uzak durmaya çalışır. Ancak bir araya geldiklerinde ise, çok çetin dövüşebilirler. 

  Bütün sene boyunca çiftleşebilirler ancak üreme faaliyetlerinin en yoğunlaştığı mevsim genellikle ilkbahardır. Çiftleşmenin olduğu mevsimde senede iki kere yavru]]> Bebeklerde Gelincik Hastalığı https://www.gelincik.gen.tr/bebeklerde-gelincik-hastaligi.html Tue, 04 Dec 2018 18:34:29 +0000 Bebeklerde Gelincik Hastalığı, Genellikle göz kapağının alt kısmında göze yakın bir yerde veya göz kapağının üst kısmında göze yakın olan bir yerde enfeksiyona bağlı olarak iri bir sivilce gibi kızarması ve şişmesi so Bebeklerde Gelincik Hastalığı, Genellikle göz kapağının alt kısmında göze yakın bir yerde veya göz kapağının üst kısmında göze yakın olan bir yerde enfeksiyona bağlı olarak iri bir sivilce gibi kızarması ve şişmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumun bir çok neden bağlı olabilme ihtimali olduğu gibi, çoğunlukla bebeklerin ellerine bir şey almaları sonucunda ellerine mikrop veya bakterinin bulaşması ve daha sonra elleri ile gözlerini ovalaması sonucunda gözlerin enfeksiyon kapmasından kaynaklanmaktadır. Kimi zamanda mevsimsel değişiklik nedeni ile gözlerin enfeksiyon kapması ve şişen göz çevresinin sıvı ve iltihap kapması sonucu meydana gelir. Bu şişliğin herhangi bir enfeksiyon kapmadan tedavi edilmesi gerekir. Bunun için uzman bir çocuk doktoru tarafından gerekli olan muayene ve tahlillerinin yapılmasından sonra tedavi sürecine geçilebilir. Bebeklerde gelincik hastalığı oldukça sık rastlandığı için bebeğin enfeksiyon kapmamasına özen gösterin. Bebeklerde yeni bir enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmamak içinde hijyene oldukça çok dikkat edilmesi gerekir.

  Bebeklerde Gelincik Hastalığı Tedavisi

  Bebeklerde göz kapağı üzerinde oluşan şişliğe halk dilinde gelincik denir. Bu gelinciğin içi çoğu zaman sıvı ve iltihap ile dolduğu için bu sıvının steril ortamlarda mikrop veya bakteri oluşmadan boşaltılması gerekir. Bunun içinde en sağlıklı olan yöntem doktorun bu sıvıyı boşaltmasıdır. Bunun dışında evde tedavi edilmesi gereken durumlarda, bebeklerde gelincik hastalığı için, şişen bölgenin üzerine bir pamuk yardımı ile veya bir bez ile sürekli su batırarak ıslatmanız bu bölgenin sulanmasını sağlamak, bebeklerin cildi hassas olduğu için kendiliğinden patlamasını sağlayacak ve sıvının boşalmasına neden olacaktır. Kesinlikle elinizi değdirmeyin veya bu şişi patlatmaya çalışmayın. Aksi halde bu şiş daha çok enfeksiyona neden olarak göze ciddi hasarlar vermesine neden olur. Hijyeni sağlamak içinde kullandığınız aynı pamuk veya bezi tekrar kullanmayın. 

  Bebeklerde gelincik hastalığı uzun süren bir süreç değildir. Bu nedenle tedavi sürecinde su haricinde bilmediğiniz kremler kullanmayın. Doktorunuz tavsiye etmediği sürece herhangi bir şeyi göz çevresinde oluşan bebeklerde gelincik hastalığına neden olan bu şişliğin üzerine sürmeyin. 
  ]]>
  Gelincik Otu https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-otu.html Wed, 05 Dec 2018 11:35:30 +0000 Gelincik otu ,Doğada kendiliğinden büyüyen ve kırlarda çayırlarda, yol kenarlarında çok sık görülen bir bitkidir. Gelincik otu halk arasında ateş otu diyede isimlendirilir. Türkiye 'nin bütün bölgelerinde yetişen Gelincik otu ,Doğada kendiliğinden büyüyen ve kırlarda çayırlarda, yol kenarlarında çok sık görülen bir bitkidir. Gelincik otu halk arasında ateş otu diyede isimlendirilir. Türkiye 'nin bütün bölgelerinde yetişen gelincik otu  gelincik familyasına ait bir bitkidir. Yaz aylarında görülen kırmızı renkli çiçekler açan otsu bir bitkidir. Gelincik otu bitkilerinin boyları genelde 70-80 cm arasında değişmektedir. Gelincik otu kurutulduktan sonra mutfaklarda bile hamur işlerine lezzet ve tat verdiği için hoş bir baharat olarak kullanılabilir. Ayrıca ciddi oranda şifalı bir bitki olduğu için çok faydaları vardır. Gelincik otu bitkisinin çiçekleri 
  bitkisel boya yapımında ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. 

  Gelincik otu faydaları ve kullanım alanları nelerdir   
  • Gelincik otunun astım, boğmaca, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.
  • Soğuk algınlığına bağlı balgam ve öksürük tedavilerinde kullanılabilir. 
  • Yaşam  şartların bazen neden olduğu stres, uykusuzluk,sinirlilik hallerinin yorgunluk  hissinin tedavisinde, bir çok faydası görülmektedir. Kişi vücudunda rahatlama ve sakinleştirme sağlar.
  • Yapılan araştırmalara göre gelincik otunun eklem ağrılarına, siyatik ve romatizma ağrılarına, kas ve eklemlerde meydana gelen şişliklere bile çok yararı bulunduğu tespit edilmiştir. Hızlı bir yara iyileştiricidir.
  • Gelincik otunun nemlendirici özelliği olduğundan cilt sağlığına da çok faydası görülmüştür. Ciltte meydana gelen kuruluk, kaşıntı ve tahriş olmuş yumuşak doku rahatsızlıklarının tedavisini sağlamakta ve cildin gerekli nemini karşılamaktadır.
  • Saç bakımında da etkisini gösteren gelincik otu kepekli saçları tedavi etmek için yaprakları kaynatılıp saça sürülür. Bu işlem düzenli yapıldığı takdirde saçın tamamen kepeklerden korunduğu bilinmektedir.
  • Gelincik otu yapraklarıyla yapılan çay ve şurubun sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca mutfaklarda yaprakları ile yapılan yumurtalı, soğanlı, yoğurtlu hafif yaz yemekleri yapılmaktadır.
  • Gelincik otu börek, çörek ve simit yapımında da kullanılabilir. Mevsim sebzeleri ile hafif nahoş tadıyla salataların içinde bile kullanılabilmektedir.
  • Gelincik otunun Avrupa'da çoğu fırıncılık sektöründe kullanılan bir tohum olduğu bilinmektedir. 
  • Aynı zamanda gelincik otunu diğer bitkilerle karıştırıp kuş yemi olarak ta kullanmak mümkündür.
  ]]>
  Gelincik Alt Sınıflar https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-alt-siniflar.html Thu, 06 Dec 2018 07:08:22 +0000 Gelincik alt sınıflar, gelincik kendinden küçük her canlı ile beslenebilen bir hayvan türüdür. İnce ve uzun bir gövdeleri vardır. Bu gövdeleri ile dar tünel tarzı yerlere girmeleri oldukça kolay olmaktadır. Kümeslerde tavuk v Gelincik alt sınıflar, gelincik kendinden küçük her canlı ile beslenebilen bir hayvan türüdür. İnce ve uzun bir gövdeleri vardır. Bu gövdeleri ile dar tünel tarzı yerlere girmeleri oldukça kolay olmaktadır. Kümeslerde tavuk ve yumurta yemesiyle bilinen meşhur hayvan gelinciktir. Gelincik hakkında merak edilen çeşitli konular vardır. İnsanlara zarar verip vermemesi veya zehir saçıp saçmadıkları konusunda çeşitli bilgiler yer alır. Gelincik alt sınıflarıda bu soruların cevabını verir. Çünkü her gelincik zehirli değildir. Kendi içinde sınıflara ayrılan bu hayvanın türleri içerisinde zehirli olanlarına rastlamak mümkündür. Aynı zamanda zor durumda kaldıklarında insana saldırmalarına da denk gelinmiştir. Et gibi kanla da beslenirler. Genel olarak saldırdıkları canlıları emerler. Çoğu kez tavuk veya kuş tipi canlıları boyunlarından yakalayarak avlama tarzları vardır. Çeşitli gelincik alt sınıfları vardır. Her birinin özelliği kendine göre değişebilir. Fakat hepsi aynı gruba girerler ve hepsi etçil olurlar. Asıl yaygın bölgeleri Avrupa ve Amerika olan bu hayvanların bazı türleri Türkiye' de yeterince yaşamaktadır.

  Gelincik alt sınıflar hangileridir
  Gelincik alt sınıfları kendi içinde beş ana gruba ayrılmaktadır. Her grubun hayvanının kendine özgü özellikleri mevcuttur.
  • Lutreola sınıfı, bu sınıf içerisinde Avrasya vizonu, Endonezya dağ gelinciği, Malayan gelinciği, Sibirya gelinciği ve Kara çizgili gelincikler yer almaktadır.
  • Putorius sınıfı, Bozkır gelinciği, Kara ayaklı gelincikler ve Dağ gelinciklerini içerisine alan sınıftır. Bu sınfın türleride Türkiye'de yaşayabilen türlerdendir.
  • Mustela sınıfı, bu alt sınıf içerisinde Kakım, Uzun kuyruklu gelincikler, Bayağı gelincikler, sarı karınlı gelincikler ve Dağ gelincikleri yer alır. Bu alt sınıflar Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayabilen türlerdendir.
  • Vison alt sınıfı, sadece Amerika vizonu ve Deniz vizonu olan türleri içierisine alan sınıftır.
  • Grammogale alt sınıfında ise, Afrika gelinciği ve Kolombiya geinciği türleri yer almaktadır.
  Türkiye'de yaygın olan gelincik alt sınıflar hangileridir
  • Kokulu gelincikler,
  • Uzun kuyruklu gelincikler,
  • Kısa kuyruklu gelincikler,
  • Kara ayaklı gelincikler,
  • Kakım,
  • Bozkır gelincikleri,
  • Bayağı gelincikleri ve
  • Evcil dağ gelincikleri yaygın olarak Türkiye'de yaşayan gelincik hayvanlarının türleridir.
  ]]>
  Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği https://www.gelincik.gen.tr/siyah-ayakli-dag-gelincigi.html Fri, 07 Dec 2018 01:23:48 +0000 Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği, Ana yurdu Amerika kıtası olan bir hayvan türüdür. Sansargiller familyasına mensup bu gelincik ayaklarının siyah renge sahip olmasından ötürü tanınır. Nesli tehlikede olan hayvanlar içerisinde yer a Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği, Ana yurdu Amerika kıtası olan bir hayvan türüdür. Sansargiller familyasına mensup bu gelincik ayaklarının siyah renge sahip olmasından ötürü tanınır. Nesli tehlikede olan hayvanlar içerisinde yer alan siyah ayaklı dağ gelinciği yaşam alanı olarak ormanların yüksek kesimleri ve dağ alanlarını tercih eder. Barınak olarak mağaralar, yer altı derinlikleri ve ağaç köklerindeki kovuklarda yaşar. Doğal yaşam alanı dışında yabani olarak bilinen bu hayvanın postu kızıl ve kahverengi tonlarındadır. Kuyruğunun bir kısmı, yüz bölgesi ve karın kısmı beyaz renkli tüylerle kaplıdır. Ayakları siyah renkte belirgin bir haldedir. Söz konusu bu gelincik türü kuyruğu da dahil olmak üzere ortalama 40-45 cm boyutlara sahiptir. Ağırlığı ise yaklaşık 1 kilodur. Gövdesi ince yapılıdır. Bacakları ise kısadır. Karın kısmında ve yüzünün bir kısmında beyaz tüyler vardır. Bu hayvanın ayak ve yüzünün bir bölümü siyah renkli tüylerle kaplıdır.

  Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği Üreme

  Çiftleşme yoluyla döllenme aşaması sağlanan siyah ayaklı dağ gelinciği dişisi yaklaşık 40-45 günlük üreme ile yavru dünyaya getirebilir. Bir defada 4 yavru dünyaya gelebilir. Yaşam alanı olumsuz hava koşullarına karşı korunmalıdır. Dirençsiz vücut yapıları dayanıksız bir yapıda olmalarına mahal verir. Bu yüzden bir süre annelerinin bakımına muhtaçtırlar. İlk aşamada anne sütü ile beslenen siyah ayaklı dağ gelinciği yavrusu zamanla küçük yapılı hayvanları avlayarak karnını doyurur. Bu hususta günlük su ihtiyaçlarını karşılamaları da yaşama tutunabilmeleri açısından önemlidir.

  Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği Ne İle Beslenir

  Genellikle gece vakitlerinde ortaya çıkan siyah ayaklı dağ gelinciği çayır köpeklerine pusu kurup boynundan ısırıp zarar vermeyi çok sever. Beslenmesine kaynaklık eden bu köpeğin dışında fiziki yapısı küçük olan hayvanlar da menülerine girer. Yabani nitelikli bir hayvan olan bahse konu olan bu gelincik türü çeşitli kuş ve böceklerle beslenir. Evcil olmayan bu hayvan bulunduğu dağ alanından köylere inerek özellikle kümes hayvanlarının birçoğunu avlayıp beslenerek hayatını devam ettirir. Fakat her daim böyle bir imkanı olmadığından doğal yaşam alanında yakaladığı hayvanların boyunlarından ısırıp avlayarak ziyafetini tamamlar.
  ]]>
  Kolombiya Gelinciği https://www.gelincik.gen.tr/kolombiya-gelincigi.html Fri, 07 Dec 2018 01:43:59 +0000 Kolombiya Gelinciği, Anavatanı Kolombiya olan bir süs bitkisi türüdür. Bu çiçek çok zor bulunmaktadır. Genellikle dağlık alanlarda görülmektedir. Çok hassas yapıdadır. Kolombiya gelinciğini evlerde yetiştirilemez. Eğer topr Kolombiya Gelinciği, Anavatanı Kolombiya olan bir süs bitkisi türüdür. Bu çiçek çok zor bulunmaktadır. Genellikle dağlık alanlarda görülmektedir. Çok hassas yapıdadır. Kolombiya gelinciğini evlerde yetiştirilemez. Eğer topraktan koparılırsa yok olmaya başlar. Kendi kendine çoğalabilme özelliği vardır. Tıp alanında uzmanlar tarafından kullanılabilmektedir. Kendi toprağından başka bir yere nakledilmeye gerek kalmaz. Çünkü çok kolay büyümektedir. Bazı toplumlar kolombiya gelinciğini insanın yaşamına benzemektedir. Üremesi için ılıman iklim kuşağı olmalıdır. Bu bitki bazı yörelerde  pişirilerekte yenilmektedir. Kolombiya gelinciği ilkbaharda başlayarak çiçeğini açmaktadır. 

  Kolombiya Gelinciği Yetiştirilmesi, 

  Bu çiçek kırılgan olduğu kadar soğuk iklime de dayanıklıdır. Birkaç dikkatsizlik sonucunda yıpranan yapraklar meydana gelmektedir. Kolombiya gelinciği bol güneşli ortamı ve ışık alan bölgeleri sever. Verimli bir bitki olması için az miktarda sulanmalıdır. Bu tür çiçeklerin dikimi yapılırken zamanlama iyi ayarlanmalıdır. Ekim ayında dikilen tohumlar Mart ayında çiçek açmaya başlamaktadır. Kolombiya gelinciği başka süs bitkileriyle birlikte dikilirse çok hoş bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. İnsanlar buna bakla tarlalarında da rastlayabilmektedir. Geleneksel olarak şerbette yapılmaktadır. Ayrıca kolombiya gelinciği yanıkları iyileştirmeye yönelik bir ilaç yapımında kullanılabilir. Öksürüğü ve gıcığı kesen bir bitki türüdür. 
  ]]>
  Gelincik Hayvanı https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-hayvani.html Fri, 07 Dec 2018 20:19:37 +0000 Gelincik hayvanı Sansargiller ailesinden Mustela cinsinden etçil, memeli ve atik yapılı hayvanlardandır. Gelincik hayvanı Avrupada ve Asyanın kuzeyinde yaşar. Gelincik hayvanlarının boyları 15-20 cm arasında Gelincik hayvanı Sansargiller ailesinden Mustela cinsinden etçil, memeli ve atik yapılı hayvanlardandır. Gelincik hayvanı Avrupada ve Asyanın kuzeyinde yaşar. Gelincik hayvanlarının boyları 15-20 cm arasında değişir ve ortalama olarak 10 yıl yaşarlar. Gelincik hayvanı böcekler, kemirgenlerden bazılar ile bir takım sürüngenlerle beslenirler. Tarla fareleri, kuşlar, yılanlar, tavşan ve yumurtayı severler. Kendi boyutlarından daha küçük canlıları  boğazlarından dişleyerek kan içerek beslendikleri de söylenmektedir. 

  Gelincik Hayvanının genetik özellikleri;

  Gelincik hayvanı mart ayında çiftleşirler. Hamilelik süresi 6 hafta kadardır ve gelincik hayvanı bir batında 6-7 adet yavru dünyaya getirirler. Tüysüz olarak dünyaya gelen yavrular, yaklaşık iki hafta içinde tüylenirler. Fizyolojik yapıları değişkenlik göstermektedir. Gelincik hayvanlarının bu nedenle karasal ve soğuk iklimde yaşayanların tüyleri yazları kahverengi iken kış aylarında ise beyaz olur. 

  Gelincik Hayvanı Türleri;

  Gelincik hayvanın uzun kuyruklu gelincik, kısa kuyruklu gelincik, kokulu gelinciği, avcı gelinciği, bozkır gelinciği, evcil dağ gelinciği, kara ayaklı gelincik, bayağı gelincik ve cava gelinciği gibi türleri bilinmektedir. Gelincik hayvanı beş alt sınıfa ayrılırlar. Bunlar; Gramogale, Lutreola, Mustela, Putorius ve Visodur. Saydığımız bu beş alt sınıfta kendi aralarında çeşitli türlere ayrılırlar. Bu türler aşağıda sınıflandırıldığı şekildedir. 

  Gelincik hayvanın yukarıda yaptığımız bu beş alt sınıfı türleri;
  Gramogale sınıfı, Afrika gelinciği ve Kolombiya gelinciğidir. 
  Lutreola, Endonezya dağ gelinciği, Malayan gelinciği,  sibirya gelinciği ve  kara çizgili gelincik.
  Mustela,Uzun kuyruklu gelincik, kakım, sarı karınlı gelincikdir 
  Putorius, Bozkır gelinciği, kara ayaklı gelincik ve dağ gelinciğidir. 
  Visodur,Amerikan vizonu ve deniz vizonudur. 
   
  Ülkemizde en çok uzun kuyruklu gelincik hayvanı, kısa kuyruklu gelincik hayvanı, kokulu gelinciği, avcı gelinciği, bozkır gelinciği, evcil dağ gelinciği, kara ayaklı gelincik, bayağı gelincik hayvanı türleri görülmektedir.

  Gelincik Hayvanı genel özellikleri;

  Gelincik hayvanı yapısı küçük olduğundan köstebek yuvalarında fare yuvalarında rahatlıkla gezinirler. Fare yuvalarını dağıtırlar. İyi bir tırmanıcı ve iyi yüzücülerdir. Genellikle yılan, fare ve köstebekle yerler. Ağaçlara kolayca tırmanıp kuş yuvalarındaki yavru ve kuş yumurtalarını yerler, sincapları yakalarlar. Yakaladıkları kuşların kanını emerler. Anbarlar, ahırlar içinde veya ağaç kovuğunda ve yer altında yaşarlar. Yuvalarını yemlerinin tüyleri ile döşerler. 
  Gelincik hayvanı çok acımasız ve kindardır. Bu özelliği kendisine ve yavrularına zarar verenleri görmese bile hissede bildiğinden bahsedilmektedir.
  Gelincik hayvanı yırtıcı bir hayvan değildir. Bu nedenle de yırtıcı hayvanlara karşı çok korumasız olduğundan çok dikkat eder. Özellikle biz insanlar, yırtıcı kuşlardan kartal, atmaca, baykuş ve şahinler gelincik için çok tehlikeli olmaktadır. 
  ]]>
  Gelincik Böceği https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-bocegi.html Sat, 08 Dec 2018 03:34:25 +0000 Gelincik Böceği, kırsal alanda yaygın olarak görülen kırmızı kanatlı bir hayvandır. İyi uçuculardır. Rahatsız edilmeyi pek sevmezler. Rahatsız edildiklerinde ise bacaklarını gövdesine çekerek ölü taklidi yaparlar. Kış Gelincik Böceği, kırsal alanda yaygın olarak görülen kırmızı kanatlı bir hayvandır. İyi uçuculardır. Rahatsız edilmeyi pek sevmezler. Rahatsız edildiklerinde ise bacaklarını gövdesine çekerek ölü taklidi yaparlar. Kışı kalabalık bir şekilde gruplar halinde olarak geçirirler. Bu böcek türü genellikle dört defa deri değiştirebilir. Baharın gelmesi ile birlikte bitki örtüsü yüzeyini çevreleyen gelincik böceği bitkilere zarar veren ağaç bitlerinin düşmanıdır. Vücutlarında benekler bulunmaktadır. Parlak renkleri ve salgıladıkları sıvı sayesinde zehirli böceklerden korunurlar. Bir gelincik böceği rahatsız edildiğinde etrafa kötü bir koku salar ve diğer böcekleri kendisinden uzaklaştırır.
   
  Dişi gelincik böceği üreme döneminde belirli aşamadan sonra yumurtalarını gelincik çiçeği yapraklarının üzerine ve tomurcuk olan iç kısma bırakır. Yumurta içinden çıkan larvalar belli bir süreden sonra gelişim gösterdiğinde hareketlenip uçmaya yelken açarak gelincik çiçeğinin iç ve dış çevresini kendine barınak haline getirir. Bahsedilen gelincik böceğinin dış görünümü kırmızı, turuncu ve sarı renktedir. Üzerinde siyah renkte küçük puantiyeler mevcuttur. Küçük yapısı sayesinde kolay uçuş yaparak daldan dala konar.
   
  Gelincik Böceği Ne Yer

  Sevimli görünüme sahip gelincik böceği doğaya adapte olduğu için kır çiçeklerinin tohumundan ve gelincik çiçeğinin tohum ve yaprakları ile beslenir. Ayrıca birçok bitkinin dal ve yapraklarını yiyebilir. Beslenmeye yönelik su tüketimi günlük olarak yapıp vücut direncini üst seviyeye çıkarmaları da önemlidir. Dağ ve çayır alanlarında yaşayan gelincik böceği  ağaçların üzerinde bulunan meyvelerden de tüketim yaparak yaşamını idame ettirebilir. Gelincik böceği ne yer denildiğinde doğadaki bitkilerin taze taç yapraklarını kendilerine menü olarak temin edebilir.
  ]]>
  Dağ Gelinciği https://www.gelincik.gen.tr/dag-gelincigi.html Sat, 08 Dec 2018 10:31:23 +0000 Dağ Gelinciği, Orta Asya'da Rusya'dan başlayan, Kore ve Kuzey Hindistan dağlarına kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşar. Dağ gelinciğinin şimdiye kadar tanımlanan her biri kendine özgü ve nesli azalmış altı türü bulu Dağ Gelinciği, Orta Asya'da Rusya'dan başlayan, Kore ve Kuzey Hindistan dağlarına kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşar. Dağ gelinciğinin şimdiye kadar tanımlanan her biri kendine özgü ve nesli azalmış altı türü bulunmaktadır. Dağ gelinciği genellikle, 3500 metre ve üzerindeki dağlık kesimlerde yaşar. İğne yapraklı ağaçların, dağlık steplerin bulunduğu, ya da taşlık, geniş arazilerde bulunurlar. Bununla birlikte; sazlık alanlardan kum tepelerine kadar çok geniş bir alanda, yerleşim bölgelerine yakın veya dağlık sert yamaç ile  geçitlerde de yaşadıkları gözlenmiştir. 

Dağ Gelinciğinin Fiziki Özellikleri

Dağ gelinciği genel olarak, dağ sincabına benzerlik göstermekle birlikte, dağ sincabına göre daha küçük, süslü kuyruklu ve kısa kürklüdür. Erkek dağ gelinciklerinin ağırlıkları 217-350 gram arasındadır. Dişilerinin uzunluğu 22 ile 25 cm arasında olup, kuyruk boyları 9 ile 12 santimetre arasındadır. Dişi dağ gelinciklerinin ağırlığı, 122 ile 220 gram arasındadır. Dağ gelinciği ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy değiştirir. Dağ gelinciğinin kış aylarında kürkü; arka kısımlarda canlı kahverengiye çalan koyu sarımtırak renkte iken, karın ve boyun kısımları ise kremsi beyaz ve soluk sarı renktedir. Burun ve gözleri arasında kalan kafasının üst kısmı genellikle, koyu gri ve kahverengidir. Kuyruk kısmı arka bölgelerine göre daha koyudur. Yaz aylarında kürkleri griden kahverengiye çalan, canlı sarı renktedir. Dağ gelinciğinin dudakları beyaz, çene bölgesi ise grimsi kahverengi renktedir. Dağ gelinciğinin alt türleri; koyu ve ışıklı tipleri ile farklılık gösteren renkli kürklüdür. 

Dağ Gelinciği Ve Genel Özellikleri

Dağ gelinciğinin üreme sistemi çok eşlidir. Erkeklerin dişileri elde etmek için rekabet ettikleri bilinir. Ve hatta bazen bu rekabet çok ciddi kavgalara da dönüşebilir. Dağ gelincikleri üzerine Kazakistan bölgesinde yapılan gözlemlere göre, çiftleşme dönemleri, şubat ve mart aylarıdır. Genç dağ gelincikleri, mayıs ayının başlarında görülür. Gebelik dönemi 30 ila 49 gün arasında sonlanır. Gebelik dönemi döllenmiş yumurtadaki implantasyon süresinin değişimine bağlı olarak her bir türde değişkenlik gösterebilir. Dağ gelinciği bir defada 1 ile 8 arasında yavrular. Emzirme dönemi 2 aylık iken biter. Takip eden aylarda, bağımsız olarak yaşamaya başlarlar. Ancak, bu dönemde sonbahar aylarına kadar yine diğer dağ gelinciği yavru kardeşleriyle beraber bulunur. Üreme olgunluklarına ulaşmaları, tam olarak rapor edilmemesine rağmen diğer türlerinin örneklerinde olduğu gibi erişkenliğe ulaşmaları takip eden sezona kadar olmakla birlikte 1 yaşın altında olarak gerçekleşmektedir. 

Dağ gelinciği için yaşam süresi, tam olarak saptanmamakla birlikte, benzer boyuttaki diğer türlerinden çok az farklı olarak, 7 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Dağ gelinciği genellikle, geceleri gezmesine karşın, zaman zaman gün içinde de avlandığı görülür. Dağ gelinciği çok hızlı ve ataktır. Çok iyi yüzebilir ve koşar gibi tırmanabilir. Bir tehlike ile karşılaşmaları durumunda, yüksek bir ses çıkararak etrafa çok güçlü bir koku salgılarlar. Bu türün sosyal durumu hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen, üreme ve hamilelik dönemleri hariç, bir çok üyesi tek başına yaşar.Tarla fareleri ve tavşanlar, etçil dağ gelinciklerinin yiyecekleri arasındadır. Dağ gelinciği; misk faresi, tarla sincabı, genç tavşanlar, küçük kuşlar, kertenkeleler, kurbağa balık ve böcekleri de yakalayarak avlanabilirler. Dağ gelinciğinin bazı bölgelerde ardıç meyvesi yedikleri de gözlemlenmiştir. 
]]>
Evcil Gelincik https://www.gelincik.gen.tr/evcil-gelincik.html Sun, 09 Dec 2018 00:25:54 +0000 Evcil Gelincik, Ülkemizde bulunan gelincik türleri yabani olarak bilinse de bugün Kuzey Amerika da evcil gelincik evlerde beslenmektedir. Kedi ve köpeklerin aksine evcil gelincik türleri daha uysal özelliğe sahiptir. Bugün gelincik t Evcil Gelincik, Ülkemizde bulunan gelincik türleri yabani olarak bilinse de bugün Kuzey Amerika da evcil gelincik evlerde beslenmektedir. Kedi ve köpeklerin aksine evcil gelincik türleri daha uysal özelliğe sahiptir. Bugün gelincik türleri tavşan ve fareler ile beslenen kötü huylu hayvanlar olarak bilinmektedir. Ancak uygun şartlar halinde beslenmesi halinde uysal karakter sergilemektedir. Evcil gelincik türleri kokarca ve şinşila ailesi grubu içerisinde bulunmasından dolayı insanlar çekinerek bu havyana yaklaşmaktadır. Aslında bu evcil gelincik çoğunlukla feretlerle karıştırılmaktadır. Evcil gelincikler kafese konulmamalıdır ve insana alıştırılmasında faydalar bulunmaktadır. Yetişmiş olan evcil gelincik türleri insanlara yakın bir dost ve sevecendirler. 

Evcil Gelincik Genel Özellikleri

Aileler tarafından evlerde beslenen evcil gelincik türlerinin 9-10 sene kadar yaşadıkları bilinmektedir. Dişi gelincik türleri 1,4-2 kg kadar ağırlığa ulaşırken erkek gelincik türleri 2-2,5 kg kadar ağırlığa kavuşabilmektedir. Erkek evcil gelincik türleri dişilere nazaran daha büyük görünümlüdür. Ülkemizde evcil gelincik yetiştiriciliği hiç de yaygın olmamasına rağmen çoğunlukla Avrupa ülkelerinde beyaz renkli evcil gelincik türleri beslenmektedir. Bunun yanı sıra kahverengi, siyah, beyaz ve gri renk tonlarında evcil gelincik türleri bulunmaktadır. Evcil gelincik türleri arasında yer alan Albino türü gelinciğin gözleri pembe renktedir. Ancak siyah ve soluk renkli evcil gelincik türleri bulunmaktadır. Evcil gelincik yaşamlarının 13-20 saatini uyuyarak geçirebilirler. Bununla birlikte uyanıkken sürekli hareket halinde oldukları gözlemlenmiştir. Ev içerisinde yer alan çorap, torba ve kırmızı renkli eşyaları saklayarak sahiplenme iç güdüsene sahiptir. 

Evcil Gelincik Türlerinde Beslenme ve Bakım

Evcil gelincik yetiştiricileri çoğunlukla kedi maması ile gelinciği beslemektedir. Ancak evcil gelincik kediye nazaran daha büyük olması nedeniyle bunun yanı sıra tatlı sebze ve meyve verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ekmek, buğday, fıstık ve fındık gibi besinler evcil gelincik türlerinde yan etki yaratmasından dolayı bu besinler verilmemelidir. Evcil gelinciğin bakımı oldukça kolaydır bir kaç ayda bir banyo yaptırılması yeterli olacaktır. Evcil gelincik türleri grip gibi mikroplara maruz kalabilirler. Bu nedenle virüsler vücutlarında etkili olduğundan dolayı bir kısım ilaçların veteriner mahiyetiyle verilmesinde faydalar bulunmaktadır. 
]]>
Gelincik Çeşitleri https://www.gelincik.gen.tr/gelincik-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 13:14:02 +0000 Gelincik çeşitleri, özellikle Avrupa ve Amerika bölgelerinde görülmektedir. Yapı olarak boyları küçüktür. Bazı böcekleri, kemirgenleri ve sürüngenleri avlayarak beslenirler. Vücut yapıları ince bir özellik göstermekt Gelincik çeşitleri, özellikle Avrupa ve Amerika bölgelerinde görülmektedir. Yapı olarak boyları küçüktür. Bazı böcekleri, kemirgenleri ve sürüngenleri avlayarak beslenirler. Vücut yapıları ince bir özellik göstermektedir ve uzun şekilleri bulunmaktadır. Boyları on beş ile yirmi santimetre arası değişiklik gösteren bu hayvanların farklı türleri bulunmaktadır. Bu hayvanlar avlarını boyunlarından ısırarak avlarlar. Ayrıca avlamış olduğu hayvanların kanını içtiği de bilinmektedir. Avlamış olduğu besinleri saklamak için depoları bulunmaktadır. Depolarını genellikle toprağın altına yaparlar. Mart ve nisan aylarında çiftleşen bu gelincikler yaklaşık olarak yedi ile dokuz arası yavru yapmaktadır. Yavrular iki hafta içinde tüylenmeye başlar. 

Gelincik çeşitleri

Feret gelinciği: Kahverengi, siyah ve beyaz renklerin karışımından oluşmaktadır. Etcil bir memeli olan bu gelinciğin en sevdiği et tavşan etidir. 

Kakım gelinciği: Bu gelincik türünün postları kış aylarında beyaz bir yapıya bürünmektedir. Sansargiller familyasına ait türdür. 

Bayağı gelincik: Genellikle Avrupa bölgesinde yaşayan bu tür açık kahverengi şeklindedir. Gelincikler arasında en küçük yapıya sahip olan bu türün hızlı ve atik bir özelliği bulunmaktadır. 

Sibirya gelinciği: Sibirya bölgesinde yaşamaktadır. Soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Kış aylarında derisi kalın ve gür bir yapıya bürünür. Açık kahverengi bir özelliğe sahiptir. 

Uzun kuyruklu gelincik: En azla Avrupa bölgesinde görülmekte olan bu gelincik türüne ülkemizde de rastlamak mümkündür. Diğer gelinciklere göre kuyruğu daha uzundur. İsmini kuyruğunun uzunluğunda alan bu gelinciğin sırtı koyu kahverengi karın kısmı ise açık kahverengi bir özelliktedir. 

Kara ayaklı gelincik: Kuzey Amerika bölgesinde yaşayan memeli bir türdür. Ayaklarında bulanan siyah renkten dolayı bu ismi almıştır. Açık beyaz bir renk özelliği bulunmaktadır. 

Bozkır gelinciği:  Gelincik çeşitleri arasında kafa yapısı en büyük olan türdür. Göğüs kısmından ön ayaklarına kadar siyah bir tüy yapısı vardır. Ön ayaklarından arka ayaklarının başladığı yere kadar açık kahverengi bir özellik taşımaktadır. Kuyruk ve sırt bölgesi siyahtır. Oldukça hızlı bir gelincik türüdür. 

Sarı karınlı gelincik: İsmini karın bölgesinde bulunan sarı şeritten dolayı almıştır. Sırt bölgesi kahverengi bir özellik taşır. Soğuk hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. 

Kara çizgili gelincik: Genellikle Avrupa bölgesinde görülen bu hayvan türüne Amerika bölgesinde de rastlamak mümkündür. Oldukça küçük bir yapı özelliği bulunan bu gelincik bazı sürüngen hayvanları ve bazı kemirgenleri avlayarak beslenir. Mustelidae familyasına ait olan bu tür etçil bir memeli hayvandır.  Boyları on beş santimetre ile yirmi beş santimetre arası değişiklik göstermektedir. 
]]>